Aj taký bol odkaz sobotnej diskusie, ktorá bola reakciou na pochod proti islamizácii.
KOŠICE. Iniciatíva Otvorené Košice zorganizovala v Halmi Caffé diskusiu o migrácii ako globálnom fenoméne.
Nacionalistom vyčítajú v téme migrantov lacné heslá, nahrávanie politických bodov a veľa propagandy.
Alexander Onufrák z katedry politológie UPJŠ hovoril o tom, že, Európa bola do nedávna priestorom, odkiaľ ľudia odchádzali.
„Najväčší migračný tok Európa zažila po druhej svetovej vojne, kedy sa do pohybu dalo 25-30 miliónov ľudí. Migrácia sa zrýchlila, v roku 1990 bolo 150 miliónov ľudí, ktorí v celosvetovom meradle migrovali. Okolo roku 2000 to bolo 190 miliónov a odhaduje sa, že v roku 2020 to bude podľa odhadov 250 miliónov ľudí.“
Pripomenul aj migráciu Slovákov v 20. storočí, keď na jeho začiatku odchádzali pradedovia do Ameriky či Kanady, a tiež migrácie po roku 1948 a 1968. Za súčasný pohyb môžu podľa Onufráka aj rozdiely v Európe.
„Priemerná hodinová mzda v Luxembursku je 35 eur, v Rumunsku 2,5 eura. Problém nie je migrácia, ale integrácia, spolupracovať musia obe strany.“
[content type="avizo-clanok" id="8040028" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5698249/5698249.jpeg?rev=2"][/content]
Slovensko len na presun
Mojtaba Ketabchi pochádza z Iránu, no už 25 rokov žije na Slovensku. Pracuje pre Slovenskú katolickú charitu, venuje sa integrácii utečencov a azylantov. Slovensko je pre nich tranzitnou krajinou.
„Od roku 1990 doteraz tu bolo 45–tisíc žiadateľov o azyl, z toho bol udelený približne 550 osobám a 60 ľuďom bolo udelené občianstvo.“
Ketabchi vidí začiatok masívneho pohybu obyvateľov v destabilizácii krajín na hranici Európy a Ázie.
„Niekto ich dal do pohybu, motivoval ich a povedal im: Choďte a neboli to miestni pašeráci. Za takými akciami sú v mnohých krajinách spravodajské služby.“
Európa je pravidelne kritizovaná za nehostinnosť, Onufrák tvrdí, že neoprávnene. „Členské krajiny EÚ udelia ročne spolu 800–tisíc občianstiev, Čína asi 80.“
Kotlebovci pochodovali Košicami, protestovali proti imigrantomČítajte
Prečo u nás?
Ladislav Rovinský vidí problém v nezvládnutej potrebe integrácie.
„Je tu názor, aby sme to riešili niekde inde, nie u nás. To je ako keď mal byť v jednej mestskej časti v Prešove útulok pre týrané ženy. Všetci sme za to, že potrebujú útulok, ale prečo na mojej ulici?“
Pripomenul tiež historickú pikošku, keď boli Košice uzavreté voči náboženským skupinám.
Počas Rakúsko-Uhorska sa totiž mohli židia usadzovať vo všetkých mestách, výnimku mali len banské mestá.
„Košice vtedy zistili, že máme nejakú baňu, a bola požiadavka o výnimku, že sme banské mesto, lebo židov tu nechceme, budú tu stavať synagógy. Určite tá rétorika bola podobná ako dnešných pochodujúcich."
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári