V pondelok sa na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) uskutočnilo 2. kolo vedeckej roadshow s názvom Čak Vednýodboris a jeho crew. Má zvrátiť trend klesajúceho záujmu o technické štúdium.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Aj napriek tomu, že firmy na Slovensku hlásia stále akútny nedostatok technicky vyškolených špecialistov, študentov na technických vysokých školách je stále menej.
Súvisí to s demografickým poklesom aj s náročnosťou samotného štúdia. Výnimkou nie je ani TUKE.
„Ešte pred šiestimi rokmi sme mali cez 17-tisíc študentov, dnes je to len 11-tisíc. Pritom do druhého ročníka sa dostane asi 35 percent prvákov,“ povedal rektor Stanislav Kmeť.
Ministerstvo školstva preto pripravilo projekt PopVaT, ktorého cieľom je popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov.
Pútavé ukážky praktického štúdia sa dostali do viacerých slovenských miest.
Rozhodla sa na poslednú chvíľu
Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, predstavila projekt.
„Našou snahou je predstaviť stredoškolskej mládeži to, čo sa u nás študuje zaujímavou formou. Dúfame, že budeme mať zvýšený počet študentov technických a prírodných vied.“
Jana Jagnešáková, projektová manažérka, ju doplnila.
„Táto roadshow je jedným z mnohých výstupov projektu. Možno sú medzi vami takí, ktorí už dnes vedia, čo pôjdu študovať, možno to neviete. Ja sama som sa pre techniku rozhodla tri dni pred posielaním prihlášok a nikdy som to neoľutovala. Verím, že aj vy budete patriť medzi tých spokojných.“
Odborník z Cernu
Aj primátor Richard Raši (Smer) vychválil Technickú univerzitu v Košiciach.
„Každý z vás si tu nájde to, čo chce robiť v živote. Či už je to veda, ekonomika, umenie, architektúra, stavbárina, strojárina... Nech si vyberiete čokoľvek, verím, že u nás v Košiciach nájdete aj to B, teda zamestnanie v tom, čo ste vyštudovali.“
Prihovoril sa tak množstvu stredoškolákov, ktorí strávili pondelok v priestoroch TUKE. Sami si mohli vyskúšať rôzne vedecké pokusy a opýtať sa priamo vedeckých odborníkov na všetko, čo ich zaujíma.
Zoznámili sa s najnovšími robotmi, smartfónmi, budúcnosťou elektrotechniky aj s chémiou v našom každodennom živote.
Dvere do sveta technických a prírodovedných odborov mládeži otvorili uznávané vedecké osobnosti na čele s Karolom Šafaříkom, pôsobiacim v Európskej organizácii pre jadrový výskum – CERN vo Švajčiarsku, kde patrí medzi najváženejšie vedecké kapacity (líder projektu ALICE).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári