Pred dvadsiatimi rokmi, 27. októbra 1995 o 9.00 hodine, vo Východoslovenských železiarňach vybuchlo vysokopecné plynové potrubie. Pri havárii vyhaslo jedenásť životov.
Na archívnej snímke z 30. októbra 1995 v Košiciach fotografie obetí havárie vo Východoslovenských železiarňach (VSŽ). Občania a spolupracovníci obetí havárie vo VSŽ prichádzali od poobedňajších hodín 30. októbra vyjadriť svoj smútok a spolupatričnosť s pozostalými do Ferrocentra.
Na snímke kontrola vstupu do okolia VSŽ po havárii.
Pohľad na príjazdovú cestu k vstupnému areálu VSŽ 28. októbra, kedy už na rannú a popoludňajšiu zmenu nemohli nastúpiť zamestnanci podniku.
Jediná funkčná hyperbarická komora na oddelení ARO vo Fakultnej nemocnici v Košiciach pomohla zachrániť dvoch zranených postihnutých ťažkou otravou CO. Zariadenie staré takmer 25 rokov bolo schopné prevádzky vďaka prešovskej firme Dertin, s. r. o. Na snímke umiestňovanie otrávenej pacientky do hyperbarickej komory.
Medzi obyvateľmi, ktorí našli ubytovanie v Poľnohospodárskej strednej škole v Moldave nad Bodvou po evakuácii Veľkej Idy 28. októbra, bola aj rodina Bitovcov. Na snímke v popredí Gabriela Bitová ukladá najmladšie z troch detí k spánku.
Jedným z hospitalizovaných bol aj vodič záchrannej sanitky Ladislav Tóth, ktorý havaroval po priotrávení plynom počas druhej záchrannej jazdy v bezprostrednej blízkosti havárie. Na snímke Ladislava Tótha ošetrujú zdravotné sestry, zľava Mária Gracová a Iveta Fedorová z oddelenia ARO Nemocnice v Šaci. Na snímke vpravo manželka.
Predseda Klubu priateľov mesta Košice z družobného Wuppertalu Alfred Howad (vľavo) odovzdal 23. januára 1996 rodinám pozostalých po obetiach havárie vo VSŽ, spolu s prejavmi sústrasti, po 1000 mariek.
Na snímke pohreb Andreja Štofu 31. októbra 1995 v Haniske pri Košiciach bol prvým z pohrebov jedenástich obetí havárie vo VSŽ.
Pohľad na príjazdovú cestu k vstupnému areálu VSŽ 28. októbra, kedy už na rannú a popoludňajšiu zmenu nemohli nastúpiť zamestnanci podniku.
Pohľad na miesto explózie 2000 mm potrubia s vysokopecným plynom.
Vo VSŽ zaviedli automatický monitorovací systém
Na archívnych snímkach z 30. januára 1997 v Košiciach je automatický monitorovací systém vo VSŽ. Automatický monitorovací systém oxidu uhoľnatého v ovzduší, ktorý dali do prevádzky vo Východoslovenských železiarňach, (VSŽ) a.s. Košice, zabezpečuje zvýšenie bezpečnosti v podniku a má vplyv na kvalitu životného prostredia v širokom okolí. V celom areáli podniku je rozmiestnených 90 senzorov s centrálnym vyhodnocovaním a okamžitou signalizáciou prekročenia prípustnej koncentrácie CO v ovzduší. Na uvedenie systému, vybudovaného nákladom 40 mil. Sk, do funkčnosti, stačí dym z jednej cigarety v tesnej blízkosti snímača. Na snímke z cvičného zásahu pri závode Oceliareň presný zdroj možného úniku CO zisťujú pomocou veľmi presného polyfunkčného meracieho prístroja Oldham francúzskej výroby.
Autor: TASR/Svätopluk Písecký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári