Nemocnice chcú šíreniu chrípky vo svojom prostredí predchádzať tak, že svojich lekárov a zdravotníckych pracovníkov vyzývajú, aby sa proti nej nechali zaočkovať.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Rýchlo sa šíriace ochorenie môže mať vážne následky v zdravotníckych zariadeniach, kde ležia pacienti s chronickými ochoreniami ako cukrovka, srdcovo-cievne a onkologické ochorenia, či detskí pacienti.
Pilotný projekt
Vírus chrípky totiž predstavuje pre tieto typy pacientov veľmi vysoké riziko. Ich imunitný systém je oslabený chorobou, liečbou i vyšším vekom.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto odporúča, aby sa proti chrípke nechali zaočkovať všetci zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientom.
Na Slovensku spustili pilotný projekt „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke“.
Jeho cieľom je upozorniť lekárov, sestry a ďalších zamestnancov zdravotníckych zariadení na potrebu očkovania.
Zapojili sa do neho aj dve košické nemocnice.
Ochrana pacientov
„Na našich oddeleniach sa často stretávame s najmenšími pacientmi, ktorí majú oslabený imunitný systém či rôzne závažné zdravotné komplikácie. Chrípka pre nich môže mať fatálne následky. Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme minimalizovali potenciálnu nákazu a očkovanie zdravotníckych pracovníkov vnímame ako dôležité opatrenie,“ hovorí riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice Košice Ingrid Urbančíková.
„Pacienti s ochorením srdca sú skupinou, pre ktorú chrípka predstavuje možné nebezpečenstvo. Sme preto radi, že môžeme byť súčasťou projektu ochrany našich pacientov pred chrípkou. Uvedomujeme si zodpovednosť, akú voči našim pacientom máme,“ dodáva generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb František Sabol.
Zapojiť sa môže každá nemocnica, ktorá o to prejaví záujem.
Projekt organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári