Korzár logo Korzár Košice

Cukrovka je vážne ochorenie. Skrotí ju len režim

Na Slovensku žije asi 350-tisíc cukrovkárov. Len v Košickom kraji je ich vyše 45-tisíc.

Štatistiky môžu pritom byť podstatne vyššie. Nie všetci ľudia s cukrovkou sa na ňu aj liečia a sú registrovaní u diabetológov. Viacerí pacienti pravdepodobne o svojom ochorení ani nevedia. Cukrovka je zákerná v tom, že nebolí. Volajú ju aj „tichý zabijak“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diabetes mellitus patrí medzi najvážnejšie a najčastejšie ochorenie. Právom si vyslúžil prívlastok civilizačné ochorenie. Liečia sa naň najmä pacienti s takzvanou získanou cukrovkou.

„Z populácie liečených na diabetes mellitus v 91 percentách prípadov ide o diabetikov 2. typu, ktorý sa prejavuje hlavne v strednom a vyššom veku,“ uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Diabetes 2. typu je ochorenie, ktoré pacient získa počas života. Najviac nových prípadov lekári hlásia vo vekovej skupine 60 - 69-ročných a 70 - 79-ročných.

Len zvyšných 9 percent prípadov z diabetických pacientov tvoria pacienti s vrodenou cukrovkou. Ide o pacientov v mladom veku od 20-29 rokov. Pri tomto type diabetu neprodukuje organizmus žiaden inzulín.

K chorobe privedie náhoda

A prečo sa o cukrovke všeobecne hovorí ako o ochorení, ktoré nebolí? Pacient ani netuší, že ňou trpí, pretože nepociťuje žiadne bolesti ani príznaky.

Analýza poisťovne Dôvera potvrdila, že diagnostika diabetu sa často udeje náhodou v rámci preventívnej prehliadky alebo pri vyšetreniach, ktoré súvisia s inou chorobou ako napríklad vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, predoperačné vyšetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Varovným signálom môže byť aj silný smäd, únava, malátnosť či odpadnutie alebo zhoršenie zraku. Viacerí respondenti v prieskume hovorili, že u nich spúšťačom cukrovky bolo prekonanie silnej stresovej situácie, akými sú úmrtie blízkej osoby, dlhotrvajúce ochorenie partnera, strata zamestnania, dlhotrvajúci stres a psychický tlak v práci.

Prvotná informácia o diagnostikovaní diabetu môže byť pre pacientov šokom. Najmä v prvých dvoch rokoch berú ochorenie na ľahšiu váhu. Nepociťujú totiž žiadne zdravotné problémy, nič ich teda nemotivuje k tomu, aby striktne dodržiavali potrebnú životosprávu a pokyny lekára.

Režim sa vytráca

Zmýšľanie pacienta sa začína meniť až po vyše dvoch rokoch. Na chorobu si pomaly zvykli, majú viac vedomostí, dávajú si väčší pozor aj preto, že im už ochorenie ukázalo svoju silu a aké následky môže mať pre nedisciplinovaného pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistické zisťovania Národného centra zdravotníckych informácií v diabetologických ambulanciách ukázali, že z liečebného procesu diabetikov s cukrovkou 2. typu sa vytráca liečba režimovými opatreniami, teda diéta, redukcia hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, odstránenie škodlivých návykov.

Naopak, narastá podiel liečených diabetikov inzulínom a kombinovanou liečbou. Profesionálna edukátorka poisťovne Dôvera v „Programe pre lepší život s cukrovkou“ Radka Cardová upozorňuje, že nedodržiavanie správnej životosprávy môže byť pre diabetikov veľkým rizikom a jej následkom môže byť vznik akútnych či chronických komplikácií.

Edukátorka zdôrazňuje prevenciu

Prízvukuje, že diabetes nebolí. „Pacienti ťažkosti často nepociťujú a začnú riešiť až príznaky komplikácií, ktoré sú však nezvratné. Ak už u pacienta komplikácie nastanú, nedokážeme ich zvrátiť, preto je pri liečbe cukrovky najdôležitejšia prevencia vzniku komplikácií, čo sa bez dostatočnej edukácie docieliť nedá.“

Cukrovkári v prvom rade musí dodržiavať dôslednú životosprávu. Ukazuje sa, že sa zvyčajne pravidelne stravujú, užívajú lieky, obmedzujú alkohol, chodievajú k lekárovi.

Zároveň však jedia viac, ako by mali a konzumujú aj nediétne potraviny (sladkosti, alkohol), fajčia, vynechávajú lieky alebo ich berú viac, ako majú predpísané.

Majú medzery

Aj u dlhoročných diabetikoch sa objavujú medzery vo vedomostiach najmä v oblasti stravovania, pohybu a vzdelávania. Spoliehajú sa na osobné skúsenosti, ale často nevedia počítať sacharidové jednotky, chýba im prehľadná tabuľka jedál a porcií, nevedia, čo a ako často cvičiť, aby si vylepšili hodnoty cukru v krvi.

Nepoznajú ani inštitúcie, na ktoré sa môžu obrátiť – edukátorov diabetu, Zväz diabetikov, diabetologické centrá.

Aby diabetici netápali v tme a mali dostupné všetky dôležité informácie, rozbehla Dôvera pilotný projekt, ktorý sa osvedčil v zahraničí.

Zapojila doň vybraných lekárov a špeciálne zaškolených profesionálnych edukátorov, ktorých úlohou je cukrovkárov bezplatne vzdelávať a zlepšiť tak ich život.

„Typický“ diabetik

Jednoznačne definovať typického diabetika môže byť problém. Choroba môže postihnúť naozaj kohokoľvek a v akomkoľvek veku.

• Jedným z príznakov môže byť nadváha, ale neplatí to všeobecne. Diabetom totiž môžu trpieť aj štíhli ľudia.

• Z fyzických prejavov to býva smäd, únava, nadmerné potenie.

• Extrémnym ukazovateľom najmä v pokročilých štádiách choroby sú amputované dolné končatiny.

• Medzi psychické prejavy možno zaradiť nervozitu či kolísanie nálad a horšie zvládanie stresu.

Edukátorka: Dlhodobí diabetici nevedia, kedy a ako si pichať inzulín

Cukrovkári sa môžu bezplatne vzdelávať na kurzoch poisťovne Dôvera, kde ich vyškolia špeciálne zaškolení profesionálni edukátori. V Košiciach poradí edukátorka Radka Cardová v praktických témach, ktoré sa dotýkajú každodenného života diabetika. Skúsenosti s diabetikmi získala na internom oddelení v košickej nemocnici, absolvovala niekoľko odborných seminárov na tému edukácie diabetikov a nových trendov aplikačných pomôcok.

Ako sa môže diabetik na kurz dostať, kedy sa uskutočnia a v akom časovom rozsahu?

• Momentálne majú diabetológovia zapojení do programu k dispozícií 5 termínov týždenne u každého edukátora. Pacientov do programu musí zaregistrovať ich diabetológ (diabetológ musí byť do programu zapojený), je to nevyhnutné kvôli zákonu o ochrane osobných údajov, po 9. novembri sa však budú môcť objednať aj priamo u edukátora. Jedno sedenie bude trvať približne 2 hodiny. Podmienky, ktoré musia pacienti spĺňať, nájdete na stránke poisťovne www.dovera.sk/cukrovka.

Čo je náplňou týchto kurzov? Ako budú vyzerať, čo sa na nich diabetici dozvedia?

• Budeme sa venovať všetkým dôležitým oblastiam pre diabetikov, a to, ako prispôsobiť svoj jedálny lístok, ako zvládať šoférovanie, zamestnanie, iné bežné činnosti, ako sa pripraviť na dovolenku či pobyt v kúpeľoch, ako sa starať o nohy, ako si bezpečne aplikovať inzulín a merať glykémiu, ako športovať, ako užívať lieky. Samozrejme, všetko podľa odporučení lekára. V žiadnom prípade nechceme nahrádzať lekárov alebo im narúšať ich terapiu, snažíme sa im pomôcť. Keďže v diabetologických ambulanciách je stále väčší nápor pacientov, je nereálne, aby sa venovali každej sfére života diabetika. A práve na to je tu náš Projekt, aby sme poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera čo najviac zjednodušili ich život. Pacienti sa počas edukácie dozvedia všetko, čo potrebujú, aby mohli viesť život porovnateľný až rovnaký ako zdraví ľudia.

Na čo sa najviac diabetici pýtajú? Čo ich zaujíma?

• Zo skúsenosti viem, že najviac ich zaujíma diétny režim. To je oblasť, kde majú pacienti dosť veľké rezervy.

Prekvapila vás niekedy počas vašej praxe niektorá z otázok cukrovkára?

• Najväčším prekvapením pre mňa je, keď diabetici dlhodobo sa liečiaci inzulínom nevedia, kedy a ako pichať inzulín, čo môžu jesť a čo sa im neodporúča.

Keďže ide na Slovensku o pilotný projekt, aký by mohol mať podľa vás prínos pre pacienta?

• Máme možnosť a priestor venovať sa pacientom dopodrobna a v dostatočnej miere, čo je v ambulanciách vzhľadom na ich preplnenosť ťažko realizovateľné. Taktiež je zaujímavé, že budeme poistencov aj motivovať k tomu, aby sa o seba naozaj starali takzvaným Motivačným programom a odmenami za dodržiavanie liečebného režimu. Poistenci budú dostávať body, ktoré budú môcť využiť na zľavy na nákup tovarov a služieb u partnerov poisťovne Dôvera, napríklad aj na doplatky za lieky. Týmto budeme ľudí za to, že sa starajú o svoje zdravie, aj odmeňovať.

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 825
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 635
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 787
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 339
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 443
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 743
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu