Prestížna cena za výtvarné umenie má prvýkrát vo svojej histórii dvoch víťazov.
KOŠICE. Odovzdávanie ceny prebehlo v sobotu večer v kine Úsmev. Dramaturgom slávnostného večera bol výtvarník Erik Sikora a organizátori si nemohli vybrať lepšie.
Sériu jeho sviežich a vtipných komentárov ukončila zásadná otázka, či nie je súťaženie v umení nezmyslom.
Tu už však porota prekvapila takmer plnú kinosálu výsledkom, že cenu Oskára Čepana získali dvaja umelci: rodák z Vranova nad Topľou, v súčasnosti Prešovčan Ján Zelinka a Radek Brousil, ktorý sa narodil v Nitre a pôsobí v Prahe.
„Vybrali sme dvoch laureátov, pretože sme o tom veľmi dlho diskutovali a nemohli sme sa zhodnúť, kto je ten jeden najlepší. Ich práce sú natoľko rozdielne a obaja sú svojím spôsobom takí dobrí, že sme sa nakoniec neodvážili urobiť to záverečné porovnanie,“ vysvetľuje členka poroty Milena Bartlová.
Tradičné netradične
Na prvý pohľad tradičná sochárska práca, ale v skutočnosti hlboko prežitý a súčasný spôsob zachádzania so sochárskou figúrou. To ocenili kritici na práci Jána Zelinku.
„Jeho vnímavosť sa zameriava na hmotu, organickú alebo anorganickú, nech už je to olovo, betón, telo alebo srsť, rozrušujúc hierarchie materiálov. Vo svojej práci reprezentuje telá členov svojej najbližšej rodiny, vrátane seba samého.“
Zelinka každého člena rodiny najprv celého zahrabal do hliny.
„Nechal som ho odtiaľ vyjsť, a to, ako vychádzal, tá dutina, ktorá tam ostala, tú som vylial betónom a z toho vznikla socha. Sú to autentické odtlačky mojich najbližších.“
Chce otvoriť diskusiu
Na Radkovi Brousilovi vyzdvihla Bartlová jeho esteticky dokonalú prácu, ktorá sa zároveň týka závažných spoločenských tém, ako je aj rasizmus.
Venoval sa totiž téme, na ktorú narazil v čase, keď fotil svojho známeho z Nigérie. Fotografická technika je totiž výrobcami nastavená výhradne na fotografovanie svetlej pokožky.
„Môj hlavný zámer nebolo ukázať svoju prácu, ale otvoriť diskusiu, ktorá je politicky a sociálne aktuálna.“
Z ocenenia bol Brousil prekvapený.
„Nemyslel som si, že by som to mohol vyhrať vzhľadom na to, že je to slovenská cena a ja som sa tu len narodil. Som skôr Čechoslovák. Vyhlásenie poroty mi pripadá demokratické a odvážne a iba to potvrdzuje, že tento ročník je prelomový. Je skvelé, že víťazi sú dvaja, pretože je to historický prielom a možno aj také ľahké postrčenie iným cenám v iných krajinách, že nemusí byť víťaz iba jeden,“ reagoval po ocenení Radek Brousil.
Súčasné umenie je podľa Bertlovej dôležité, pretože je to umenie, ktoré vzniká z toho, v čom všetci žijeme.
„Rovnako ako nejazdíme na koni, aj dnešné výtvarné umenie vyzerá inak ako pred 150 rokmi. V Košiciach je možnosť vidieť to, čo je momentálne najlepšie na Slovensku v mladšej generácii. Aby si bežný človek užil súčasné výtvarné umenie, je ochota ísť tam s pocitom, že možno nám ukážu niečo, čo sme doposiaľ nevideli, čo pre nás nie je bežné. Ochota nechať sa napríklad aj radikálne prekvapiť.“
Práce laureátov i ďalších finalistov budú vystavené v DIG gallery na Strojárenskej ulici v Košiciach do 8. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári