Prvý októbrový víkend nepatril v metropole východu len Medzinárodnému maratónu mieru, ale aj šou Máša a medveď na ľade. Ich súboj dopadol takpovediac nerozhodne, keďže účastníkov maratónu bolo rovnako ako počet divákov na troch košických predstaveniach v Steel Aréne, a to až vyše 11 000.
KOŠICE. Spolu s Mrázikom a No počkaj Zajac je Máša a medveď asi najpopulárnejší ruský rozprávkový export.
Slovenské deti poznajú rozprávku o neposednom dievčatku Máši a o bývalom cirkusovom umelcovi Mišovi najmä vďaka Večerníčku RTVS a Minimaxu, ktoré ju pravidelne vysielajú.
Tisíce Slovákov si ju zvyknú nájsť aj na youtube, kde napr. najpopulárnejšiu časť Máša a kaša už videlo vyše 871 miliónov ľudí.
„Bol to náš nápad, na ktorom sme pracovali 2,5 roka, až pokiaľ sa ho podarilo zrealizovať. Našli sme rozprávku, ktorú ľudia milujú a v Košiciach zažila ako ľadová revue svoju celosvetovú premiéru. Ide o vôbec prvý projekt takéhoto druhu v slovenskej produkcii. Dokopy sme pripravili 15 predstavení pre Slovensko a Česko,“ dozvedeli sme sa od Michala Vernarského z košickej produkčnej agentúry Comunique.
Chcú ísť aj ďalej na západ
Ich agentúra doteraz organizovala najmä koncerty, keď na Slovensko priviezla napr. aj Boba Dylana. Podobná šou pre nich nebola úplne neznámou, keďže už predtým robili slovenské turné Mrázik na ľade.
Po dlhých rokovaniach s ruskou stranou dostali licenciu pre Slovensko alebo Česko s opciou na celú EÚ.
Podľa pozitívnych ohlasov nielen našich divákov, ale aj z Ruska to vyzerá na to, že Mášu s medveďom uvidia aj diváci mimo bývalej federácie.
Veľký záujem o šou dobrosrdečného medveďa a jeho nezbednej kamošky už prejavili aj z Talianska, Nemecka a ďalších krajín.
Nielen na tamojších „zimákoch“ by mohla zažiariť aj hlavná predstaviteľka Máše – 11-ročná študentka prešovského osemročného gymnázia a členka klubu Kraso Prešov Marína Pastieriková.
Tá sa nám síce posťažovala, že nácviky boli veľmi náročné, avšak potlesk malých a veľkých divákov za tú drinu určite stál.
Marína Pastieriková: Nikdy mi nenapadlo, že tu budem
„Som šťastná, že môžem byť Mášou. Tu v Košiciach bola výborná atmosféra, z ľadu to vyzeralo tak, že mi úplne všetci fandili. Pomáhalo mi to najmä v závere, keď už som bola aj unavená. Ja som sa jej snažila dať čosi zo seba, no musela som sa držať aj scenára. Predtým som túto rozprávku stále sledovala, no nikdy by mi nenapadlo, že práve ja budem niekedy tým malým dievčatkom. Máša bola vždy zábavná, no ľutovala som medveďa, keď mu robila zle. A keď skončí táto šou, budem ju naďalej pozerať a spomínať na jej príbehy, ktoré som tiež stvárňovala.“
Sympatickej Prešovčanke pomáhali aj rady jej skúsenejších krasokorčuliarskych kolegov, s ktorými podľa vlastných slov veľmi dobre vychádzala.
Krasokorčuliarov do šou vyberal náš bývalý reprezentant a majster Slovenska v tomto športe Martin Hanulák.
Toho môžeme poznať nielen z reklám, ale aj z muzikálu Počkaj zajac alebo z Mrázika, kde takisto účinkoval. Náš bývalý úspešný krasokorčuliar sa spoľahol najmä na bývalých kolegov z ľadu.
Počas predstavení to bolo poznať, že za rozprávkové postavy korčuľujú naozajstní profíci.
M. Hanulák: Účinkujúci trénovali aj 10 hodín denne
„Aj vďaka tomu, že som ich poznal a vedel som, čo dokážu, bola spolupráca na ľade omnoho jednoduchšia. Typickým príkladom bol aj Košičan Juraj Sviatko, to meno hovorí samo za seba, že to bude záruka kvality. Naši korčuliari aj kvôli svojim krehkým kostýmom neskáču tie najobtiažnejšie skoky. Museli absolvovať tvrdé, až 10 hodín trvajúce tréningy, najprv si choreografiu natrénovali bez kostýmov, potom s nimi. Všetci však boli radi, že sa po rokoch opäť stretli. Na východniarov nedám dopustiť, aj preto väčšina korčuliarov účinkujúcich v hlavných postavách našej šou bola práve odtiaľ. My sme boli spokojní tak na vyše 85 percent. Ešte sú tam niektoré malé detaily, ktoré musíme zlepšovať. Podstatné je, že odozvy divákov boli všade veľmi priaznivé.“
Na košickom ľade a predtým aj pri neoficiálnej predpremiére v Spišskej Novej Vsi pre školákov a mládež z detských domovov sa predstavilo dohromady 44 účinkujúcich, medzi ktorými boli okrem korčuliarov aj tanečníci, aj akrobati.
Mimochodom, postavenie známeho medveďovho domčeka, ale aj celej scény trvalo na prvýkrát takmer celý deň, teraz to už vedia urobiť aj za 6 hodín.
Režisérku Valériu Schulczovú nadchlo to, že rozprávka má veľmi zaujímavý a čitateľný príbeh, ktorý spolu s humorom postáv funguje nielen pre detské publikum, ale aj na dospelých.
Hudbu k ľadovej šou zložil český skladateľ Ondřej Soukup, známy aj ako porotca SuperStar. A texty piesní napísala jeho zatiaľ ešte manželka Gabriela Osvaldová.
Veľmi prajných a spokojných divákov si pochvaľovali aj choreograf Laco Cmorej, kostymérka Lucia Šedivá ako aj scénograf Juraj Kucharek.
Pri všetkých predstaveniach bol aj popradský rodák žijúci v Košiciach Pavol Pitoňák, ktorého znalci ľudovej kultúry poznajú ako programového riaditeľa známeho folklórneho festivalu vo Východnej.
V Máši a medveďovi pôsobí ako supervízor tejto ľadovej šou. Ako sa nám s úsmevom priznal, má napozerané všetky diely o tejto populárnej rozprávkovej dvojici.
Šťastné očká detí stáli za to
„A keby len raz... (smiech) S celým tímom sme si najprv urobili detailný rozbor všetkých častí a situácií. Pôvodne sme chceli vybrať najzaujímavejšie časti, ale potom sme sa dohodli, že sa nebudeme ortodoxne držať presne toho, čo je v každom diele, lebo každý z nich má vlastný príbeh. Charaktery postáv zostali zachovalé, každá má to, čím bola známa v seriáli. Hoci niektoré časti sú viac, iné menej zaujímavé, obdivujem ruského scenáristu, ktorý to celé dokázal vymyslieť. Napokon ešte aj vĺčkovia sa ukážu ako neškodní hlupáčikovia. Občas sa síce pri príprave vyskytli menšie problémy, no ani na sekundu sme nezapochybovali, že by to nemuselo vyjsť. My sme sa sústredili na to, aby deti mali z celej šou radosť. Ich šťastné očká a úsmev na konci nás presvedčili o tom, že sa nám to podarilo,“ dodal.
Pavol Pitoňák. Zobral na svoje plecia náročnú úlohu aj v populárnej ľadovej šou.
Vĺčkovia. V seriáli pôvodne chceli vlci ukradnúť Mášu a medveďa žiadať o výkupné, nakoniec ale oni zaplatili medveďovi, len aby sa jej zbavili.
Vianoce. Tvorcovia samozrejme nemohli vynechať ani túto u detí obľúbenú časť.
Obrovský záujem východniarov. Všetky tri predstavenia v Steel Aréne boli vypredané.
Cirkus Hundretto. Rozprávkové postavy stvárňovalo dohromady 44 účinkujúcich vrátane korčuliarov, tanečníkov a akrobatov.
Fotky: Comunique
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári