Tím z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa zaoberá výskumom základnej fyziky, ktorú je možné transferovať do aplikácií. Pod vedením Rastislava Vargu vyvíja materiály pre špeciálne mikrosenzory.
KOŠICE. Výhoda takýchto senzorov spočíva v tom, že sú veľmi malé, tým pádom sa dajú vkladať do vnútra ľubovoľného materiálu.
"Sú potiahnuté špeciálnym sklom, ktoré je biokompatibilné a odolné voči chemicky agresívnemu prostrediu," vysvetlil Rastislav Varga.
Najväčšou výhodou týchto materiálov podľa neho je, že z nich vyrobené senzory sú bezkontaktné a v relatívne krátkom čase je možné z mála materiálu vyrobiť veľké množstvo senzorov.
"Z jedného gramu železa je možné za pár minút vyrobiť kilometre drôtu, z ktorého sa dá teoreticky vyrobiť až 100.000 senzorov. Tie sú takmer nezničiteľné, pretože fungujú na magnetickom princípe - zlomením magnetu získame dva magnety zlomením magnetického senzora získame dva senzory," opísal ďalej.
Senzory sa dajú využiť takmer v každej oblasti. Vďaka magnetizmu je možné bezkontaktne merať teplotu ľudského tela.
"Takéto materiály sa dajú aplikovať aj pri magnetickom chladení. Rovnako sa takéto materiály na báze tvarovej pamäte dajú použiť napr. pri inzulínovej mikropumpe, umiestnenej v tele pacienta," informovala hovorkyňa UPJŠ Mária Hrehová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári