Do prevencie proti civilizačnému ochoreniu diabetes mellitus, hovorovo nazývanému cukrovka, sa vo štvrtok 12. novembra zapojí personál Nemocnice Šaca.
KOŠICE. Dopoludnia bude merať v nemocnici v Šaci a na svojej Poliklinike (Vstupný areál U.S. Steel) záujemcom hladinu cukru v krvi. Informovala hovorkyňa nemocnice Monika Murová.
"Diabetes zhoršuje kvalitu života, môže skrátiť aj jeho celkovú očakávanú dĺžku a má negatívny vplyv na sociálno-ekonomické možnosti pacientov," vysvetlila Monika Rudíková z Diabetologickej ambulancie polikliniky v Šaci, ktorá sa diabetikom venuje vo svojej praxi už 16 rokov.
Pravidelné preventívne prehliadky podľa nej umožňujú odhaliť poruchy metabolizmu glukózy už v počiatočných štádiách.
"Títo pacienti sú následne odoslaní na diabetologickú ambulanciu, kde prebieha ďalšia diagnostika a ak sa potvrdí cukrovka, pacient je ďalej sledovaný a lieči ho diabetológ. Dôležitá je prevencia aj u vysokorizikových osôb, aby sme u nich predišli vzniku diabetu, alebo oddialili jeho začiatok," dodala Rudíková.
Prínos v prevencii
V Šaci realizujú diagnostiku a liečbu všetkých typov cukrovky - cukrovky 1. typu, 2. typu, sekundárnej cukrovky a gestačnej cukrovky, ktorá vzniká počas tehotenstva.
"V spolupráci s oddelením liečebnej výživy nemocnica pravidelne školí diabetikov so zameraním na správnu výživu. Najviac pacientov, až takmer 90 percent je s cukrovkou 2. typu. Často ide o ľudí s obezitou alebo nadváhou. Základnom ich liečby je znížiť celkovú telesnú hmotnosť, primeraný pohyb a diétne opatrenia. Ak chceme predísť vzniku cukrovky u obéznych ľudí, či ľudí s nadváhou, je vhodné znížiť hmotnosť o päť až desať percent," uzatvorila diabetologička s tým, že to znamená až 80-percentný prínos v prevencii i liečbe metabolických chorôb.
Až 15 percent populácie
U diabetikov sa až štvornásobne zvyšuje riziko chorobnosti a úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, infarkt myokardu či cievnu mozgovú príhodu.
Náklady na ich zdravotnú starostlivosť tvoria desať percent celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť. Aj preto sa na Slovensku snažia odborníci o prevenciu, aby sa toto ochorenie čo najskôr podchytilo.
Diabetes je v rozvinutých krajinách najčastejšou príčinou slepoty, pri nedostatočnej kontrole môže dokonca viesť k zlyhaniu obličiek s nutnosťou dialyzačnej liečby alebo k amputácii dolných končatín.
Na Slovensku sa v súčasnosti lieči na cukrovku vyše 320-tisíc ľudí. Existujú odhady, že v roku 2030 bude na Slovensku žiť s touto diagnózou 15 percent populácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári