Novú formu poradenstva rozbehli vo Východoslovenskom onkologickom ústave.
KOŠICE. František Machaňkov má 65 rokov a vyliečil sa z rakoviny hrubého čreva. Jeho život sa v prvých dvoch mesiacoch od oznámenia diagnózy od základov zmenil. Prestal pracovať a začal sa liečiť.
Od jeho operácie ubehlo päť rokov. Napriek tomu, že má trvalý vývod, snaží sa žiť normálnym životom. Chodí len na bežné kontroly.
A je jedným z dobrovoľníkov, ktorí ochotne poradia iným pacientom v ich rôznych otázkach.
Klub podpory pacientov v Košiciach funguje po vzore klubu v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.
Pacient pacientovi rozumie
Pomocnú ruku v ňom dostanú pacienti trpiaci na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Tá je jedným z najrozšírenejších nádorových ochorení. Za vznikom klubu stojí nezisková organizácia Europacolon Slovensko.
„Pacient pacientovi rozumie najlepšie“. Týmto heslom sa riadi neziskovka i klub.
Po oznámení diagnózy sa totiž noví pacienti ťažko vyrovnávajú so situáciou, často nevedia, na čo majú nárok, na aké inštitúcie sa obrátiť a zároveň trpí ich psychika. Pomoc je určená pacientom, aj ich rodinám.
Primárka: Bývalí pacienti motivujú
Primárka oddelenia klinickej onkológie Adriana Cipková upozorňuje, že diagnóza kolorektálneho karcinómu je veľmi závažná.
„Incidencia tohto ochorenia výrazne stúpa a pribúdajú aj mnohí mladí pacienti. Edukácia pacienta je veľmi dôležitá, nádorové ochorenie nie je len ochorenie pacienta, žije s ním celá rodina. Pacienti by mali vedieť čo prináša liečba, aké sú následky.“
Za dôležité primárka považuje, že sa v klube nachádzajú vyliečení pacienti. „Je to pozitívny moment a istá motivácia pre súčasne liečených pacientov. V liečbe sú však v súčasnosti veľké pokroky.“
Otvorené každú stredu
Združenie spolu zakladal televízny moderátor Patrik Herman. S ťažkou diagnózou má osobné skúsenosti. Jeho otec jej podľahol.
„Mal som tú možnosť vyskúšať si, aké to je ťažké nielen pre samotných pacientov, ale aj pre ich blízkych.“
Čím všetkým človek s rakovinou prechádza, najlepšie pochopí ten, kto s ňou bojoval a sám si tým všetkým prešiel, myslí si moderátor.
„Práve v našom Klube pacientov sa môžete s vyliečenými pacientmi porozprávať, dajú vám praktické rady rôzneho charakteru, o ktorých sa bojíte rozprávať, alebo sa nemáte koho opýtať.“
V klube ochotne privítajú ďalších dobrovoľníkov, bývalých pacientov. Otvorený je každú stredu od 9.00 do 13.00 na 1. poschodí onkoústavu.
Autor: Alexandra Búzová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári