Podpora spoločných cieľov, najmä zlepšovanie podnikateľského prostredia, aktivizovanie mladých a ich získavanie pre zakladanie firiem, ako aj ich podpora pri podnikaní sú prioritami Memoranda o spolupráci, ktoré v piatok podpísali predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa a predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík.
KOŠICE. Podľa Solíka je košické memorandum medzi mladými podnikateľmi a regionálnou samosprávou zatiaľ prvé, pripravujú spoluprácu aj s ďalšími krajskými samosprávami. Mladí podnikatelia už majú podpísané memorandum o spolupráci s mestom Banská Bystrica.
Trebuľa i Solík deklarovali spoločný záujem aktivizovať mladých ľudí, aby aj na východe Slovenska vyrastala nová generácia mladých podnikateľov, čo so sebou môže priniesť nové pracovné miesta.
Na základe memoranda sa partneri budú vzájomne informovať o aktivitách a iniciatívach na zlepšenie podnikateľského prostredia na národnej i regionálnej úrovni.
KSK pomáha už teraz
Ako uviedol Trebuľa, KSK už v súčasnosti pomáha mladým podnikateľom, majú vytvorené podmienky na zakladanie svojich firiem v priestoroch Tabačky/Kulturfabrik.
Na strane druhej KSK ponúka možnosť mladým podnikateľom podieľať sa činnosti jednotlivých komisií, ako aj na príprave strategických rozvojových dokumentov vrátane Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja na roky 2016 až 2022.
Podpis memoranda je podľa Solíka prvým krokom a signálom, že Košický samosprávny kraj je otvorený participácií mladých ľudí na smerovaní a rozvoji regiónu.
"Okrem spolupráce pri tvorbe inovačného systému vidíme priestor aj v praktickom podnikateľskom vzdelávaní na školách. Podnikanie môže byť jednou z dôležitých ciest riešenia nezamestnanosti mladých ľudí,“ povedal Solík.
Doložil, že regionálna samospráva môže zohrať dôležitú úlohu pri tvorbe prostredia podporujúceho vznik a rast inovatívnych firiem.
Spolupráca so študentami
Združenie chce spolupracovať aj so strednými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, na ktorých sa vyučujú odbory zamerané na podnikanie a pracujú tam cvičné študentské firmy.
Študenti tak môžu získať informácie a poznatky, ako fungujú normálne podnikateľské firmy.
Na úrovni kraja sú oficiálnymi zástupcami združenia Ľuboš Kolesár a Gabriel Oprendek. Podrobnejšie informácie o združení nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.zmps.sk.
Podpis memoranda sa uskutočnil v rámci svetového Globálneho týždňa podnikaní 2015. Je to celosvetová iniciatíva, ktorú zastrešuje Global Entrepreneurship Network (GEN).
Séria podujatí v 12 mestách
Každá krajina, v ktorej sa táto iniciatíva odohráva, má svojho oficiálneho národného koordinátora, člena GEN.
Na Slovensku je ním Združenie mladých podnikateľov Slovenska.
o celom svete sa v rámci Globálneho týždňa podnikania organizujú rôznorodé podujatia s cieľom inšpirovať mladých ľudí k podnikaniu, odovzdať im podnikateľské zručnosti a viesť ich k samostatnosti.
Združenie mladých podnikateľov Slovenska organizuje v rámci Globálneho týždňa podnikania 2015 sériu 12 podujatí v štyroch mestách, na ktorých sa 29 inšpiratívnych a úspešných podnikateľov podelí o svoje skúsenosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári