Desať televíznych bábkových inscenácií, spoločné predstavenia a dokumenty o zaujímavých lokalitách prinesie spoločný slovensko-ukrajinský projekt bábkových divadiel a ich partnerov.
KOŠICE. Cieľom netradičného projektu s názvom "Cestujúce bábky", ktorý získal finančnú podporu z Nórskeho finančného mechanizmu na spoluprácu s Ukrajinou, je zlepšiť informovanosť o Košickom kraji a Zakarpatskej oblasti a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo.
V rámci projektu, ktorý je prioritne zameraný na deti, budú spracované a odvysielané televízne bábkové rozprávky - päť príbehov na slovenské a päť na ukrajinské motívy.
Vyrobené budú na základe reálnych historických udalostí, legiend, osobností alebo miest, ktoré spájajú oba prihraničné regióny.
Spolu s inscenáciami budú odvysielané aj televízne dokumenty prezentujúce turistické atraktivity a ponuku v každej z cieľových lokalít.
Témy sú v štádiu výberu
"Témy príbehov sú ešte v štádiu výberu, uvažujeme napríklad o príbehu o košickej Urbanovej veži, legende z medzevského hámru, príbehu o Hedvige zo Spišského hradu, na ukrajinskej strane to bude príbeh Ako vznikli Karpaty. Snažíme sa, aby tie príbehy boli rôznorodé ako po stránke obsahovej, tak aj z hľadiska lokality," uviedol dnes riaditeľ Bábkového divadla Košice Pavol Hrehorčák.
Televízne inscenácie odvysiela na Slovensku RTVS podľa predpokladov v predvianočnom období na budúci rok.
Realizačný tím, ktorý sa tvorí, bude slovensko-ukrajinský, režisérom inscenácií bude Ján Sabol.
Celkový rozpočet je takmer 519-tisíc eur, partnermi projektu sú na slovenskej strane Košický samosprávny kraj (KSK), Bábkové divadlo v Košiciach a Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj. Na ukrajinskej strane sú to Zakarpatské akademické oblastné bábkové divadlo BAVKA a Asociácia študentov - ekonómov Zakarpatska ASEZ.
Grant pokryje 85 percent
Grant z Nórskeho finančného mechanizmu tvorí 85 percent rozpočtu, zvyšných 15 percent spolufinancujú partneri.
Na projekte sa začalo pracovať v októbri tohto roka a jeho realizácia potrvá do apríla 2017.
Oba cieľové regióny majú podľa odborníkov značný, no zatiaľ nedostatočne využitý potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Jednou z príčin je aj nedostatok informácií o atraktivitách oboch regiónov u ich obyvateľov, ako aj za hranicami regiónu.
"Vplyvom povojnového usporiadania a umelého, vo viacerých prípadoch až násilného pretrhnutia akýchkoľvek väzieb, vedia obyvatelia o susednom regióne veľmi málo, a to napriek takmer tisícročnej spoločnej histórii, keď oba regióny boli súčasťou jedného štátu. Preto sa projektom budeme usilovať pozdvihnúť lokálpatriotizmus najmä detí a mladej generácie," hovorí Gabriel Viszlay z odboru kultúry a cestovného ruchu KSK.
Sprievodné aktivity
Súčasťou projektu je aj tvorba spoločnej divadelnej inscenácie, v ktorej sa budú prelínať uvádzané príbehy.
"Okrem zaradenia do repertoára Bábkového divadla Košice a Zakarpatského akademického oblastného bábkového divadla BAVKA odohrajú túto inscenáciu aj na podujatiach v cieľových lokalitách na oboch stranách hranice. Doplnia ju aj sprievodné aktivity pre deti hry a súťaže, ktoré spropagujú lokality," priblížila Lenka Jurková Vargová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj.
Realizáciu projektu bude koordinovať Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári