Ukrajinský národný zbor Karpaty je už tridsať rokov neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života Košíc. Jubileum oslávi v sobotu slávnostným koncertom v Dome umenia.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. V programe odznie to najlepšie z repertoáru zboru. Na pódiu si však muzikanti prizvú i kolegov zo Sláčikového orchestra Musica Iuvenalis, spevácku skupinu Zaslúženého akademického Zakarpatského ľudového súboru, spevácku skupinu Poľana a sólistov zboru Karpaty.
Zakladateľom, dirigentom a umeleckým šéfom speváckeho telesa je Levko Dohovič, ktorý prednedávnom oslávil 80. narodeniny.
Patrí k zakladateľom ukrajinskej zborovej tradície na východnom Slovensku, hoci práve Karpaty vznikli po jeho pätnásťročnej nútenej odmlke v oblasti ukrajinskej kultúry.
„Na jeseň roku 1985 mi vtedajšie komunistické vedenie Kultúrneho zväzu ukrajinských pracujúcich opätovne povolilo činnosť v oblasti ukrajinskej kultúry. Mohol som sa vrátiť k milovanému zborovému spevu,“ spomína rodák zo Zakarpatskej Ukrajiny, ktorého vo veku necelých pätnásť rokov zatvorila sovietska moc na šesť a pol roka do gulagov a prenasledovaný bol aj v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.
Známy aj za hranicami
Karpaty sa verejnosti prvý raz predstavili v marci 1986 na akadémii venovanej najväčšiemu ukrajinskému básnikovi Tarasovi Ševčenkovi a odvtedy uskutočnili viac ako 500 koncertov a vystúpení na Slovensku aj v zahraničí.
Košický zbor poznajú v Belgicku, Bulharsku, Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a aj na Ukrajine.
„Zbor reprezentuje národnostnú menšinu Rusínov - Ukrajincov Slovenska a je jedinečný nielen v rámci Slovenska. Repertoár zboru tvoria skladby a úpravy ukrajinských skladateľov a skladateľov iných národov od 17. storočia až po súčasnosť, ľudové piesne, koledy, sakrálne a liturgické piesne východného obradu,“ dodáva umelecký vedúci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári