Pod názvom Kronika sendvičovej ženy nájdu čitatelia opäť lásku, napätie i komplikované medziľudské vzťahy.
KOŠICE. Autorka prináša príbeh o tom, že ani dvadsaťosem rokov spokojného manželstva nemusí zaručiť jeho ďalší hladký priebeh.
O tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové, nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň.
Žiadne čiernobiele postavy
Spisovateľkine postavy označuje verejnosť za mimoriadne hodnoverné a „plastické“.
„Pri stvárnení postáv využívam hlavne svoje životné skúsenosti, ktorých je už celkom dosť, a pamäť. Aj vďaka životu v cudzine je 'databáza' v mojej hlave plná spomienok na zaujímavé osobnosti, na typické aj netypické vzorce správania... K uveriteľnosti mojich hrdinov možno prispieva aj to, že sa vyhýbam stvoreniu ´čiernobielych´ postáv, pretože také neexistujú ani v skutočnosti. V realite nemusíme vždy chápať konanie ľudí naokolo, lebo nepoznáme ich motiváciu a celé pozadie, ale v knihe sa snažím sprístupniť čitateľovi práve toto zákulisie tak, aby činy a správanie postáv skôr či neskôr pochopil,“ naznačila autorka, ktorá je známa tým, že svoje knihy „korení“ množstvom faktografických údajov.
Disciplinovaná
Ak by vás zaujímal proces tvorby knihy, Tina Van der Holland je na seba viac ako prísna.
„Na múzu čakám, len kým mi prihrá nosnú tému, ktorá ma zaujme a osloví. Na základe toho si načrtnem osnovu príbehu a základné charakteristiky postáv, a potom už píšem každý deň pravidelne. Mám aj osobnú normu, koľko toho za deň musím napísať. Túto normu sa snažím dodržiavať, pretože moja skúsenosť hovorí, že bez takejto disciplíny sa kniha dokončí ťažko.“
Vyváženosť
Vo voľnom pokračovaní románu Shalom, napísanom opäť s humorom i nanajvýš vážne, použila aj vlastné poznatky z ciest po Izraeli a ponúka literárny náhľad do života v jednom z typických izraelských kibucov.
„Časti mojich kníh, ktoré sa zakladajú na vlastných zážitkoch, sa naozaj píšu ľahšie, ale takých pasáží nie je veľa.“
V autorkiných knižkách sú rovnomerne vyvážené konflikty, láska i napätie.
“Nie je to tak aj v živote? Raz sa smejeme, raz sme smutní, raz sa zamilujeme, raz rozchádzame, raz sme v konflikte, inokedy prežívame slnečné chvíle...,“ dodala spisovateľka.
Sama číta najradšej romány a detektívky.
“Veľmi rada siaham aj za populárno-vedeckými publikáciami. Niektorí delia literatúru na 'hodnotnú' a 'brakovú', no ja rozlišujem iba dobre a zle napísané knihy a čítam podľa momentálnej nálady. Tak sa mi stáva, že jeden týždeň čítam nositeľku Nobelovej ceny za literatúru Alice Munroovú a ďalší zasa Dominika Dána.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári