ROZHANOVCE. Zrekonštruovanú rehabilitačnú stanicu pre chránené druhy živočíchov v stredu slávnostne otvorili v obci Rozhanovce v okrese Košice-okolie.
Stanicu, ktorú prevádzkuje košická Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF), zrekonštruovali v rámci projektu Life Energia so zabezpečením čo najlepších podmienok pre záchranu zvierat.
Hlavným cieľom je poskytnutie špičkovej starostlivosti pre zákonom chránené živočíchy a následne, ak to okolnosti umožňujú, ich vypustenie do voľnej prírody.
Najväčšia v Košickom kraji
Stanica, ktorá je najväčšia svojho druhu v Košickom kraji, má k dispozícii 30 voliér.
Prichýliť môže minimálne 30 zvieracích pacientov súčasne, najčastejšie ide o vtáky rôznych druhov.
"Pred rekonštrukciou sa v rehabilitačnej stanici nachádzalo niekoľko voliér, ktoré už nespĺňali podmienky potrebné na starostlivosť o zranené živočíchy a boli v zlom technickom stave. Táto časť areálu prešla kompletnou rekonštrukciou. Veľkou novinkou po oprave je takzvaná rozlietavacia voliéra. Slúži na posledné štádium rehabilitácie pred vypustením do voľnej prírody a je dostatočne veľká na to, aby sa v nej vtáctvo mohlo rozlietať a posilniť svalstvo," povedala rektorka UVLF Jana Mojžišová.
Univerzita poskytuje priestory v Rozhanovciach na rehabilitáciu zranených živočíchov od roku 1991. Odteraz môže poskytnúť aj kvalitnú starostlivosť o dravce a sovy.
"Pôsobnosť stanice je predovšetkým v regióne východného Slovenska, avšak neodmietneme pomoc chránenému živočíchovi v rámci celého Slovenska," dodala rektorka.

Čo robiť, ak nájdete zranené zviera
Ak občania nájdu zraneného alebo vysileného vtáka, v prvom rade je potrebné kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR, ktorá má zo zákona povinnosť postarať sa o chránené živočíchy.
Verejnosť môže potrebné informácie získať na linke 112.
"Po ošetrení veterinárom sa operence zotavujú v rehabilitačných a záchranných staniciach, na Slovensku je ich v súčasnosti 25. Následne, ak to okolnosti umožňujú, sa chránené živočíchy vypúšťajú do voľnej prírody," priblížila Lucia Deutschová, manažérka projektu Life Energia a výkonná riaditeľka organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
V rámci projektu, ktorý sa realizuje i na východnom Slovensku, dochádza k mapovaniu elektrických vedení a posudzovaniu ich bezpečnosti pre vtákov.
Ako sa zistilo, niektoré úseky sú pre operence veľmi nebezpečné, počas letu si ich nevšimnú a narazia do nich.
"Tieto úseky sa začnú už v roku 2016 ekologizovať takými prvkami, ktoré vtáky včas zaregistrujú a vedenie nadletia. Zranené jedince z východného Slovenska, ktoré sa počas mapovania nájdu, sa ošetrujú na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a odteraz budú umiestňované v rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach," konštatovala Deutschová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári