Do protestnej akcie s názvom Babysitting day sa včera zapojilo 20 materských, základných a stredných škôl v Košiciach.
KOŠICE. Na hodinách žiaci nepreberali nové učivo, ale hrali spoločenské hry, diskutovali, písali ministrovi či vyrábali darčeky.
Vyrábali vianočné darčeky
Do celoslovenskej protestnej akcie učiteľov sa zapojilo aj desať škôl z okresu Košice - okolie. Organizátorom je Iniciatíva bratislavských učiteľov. Chce tak pripomenúť, že mzda slovenských učiteľov sa neodvíja od trhových pravidiel a je na úrovni sumy, ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť za opatrovanie detí.
Jednou zo škôl v meste, kde sa do protestu zapojili, je aj Gymnázium Trebišovská.
„Deti neučíme učebné látky, ktoré sme mali v pláne, ale robíme výchovnú činnosť. Teda veci, aké by robila opatrovateľka,“ povedala nám učiteľka Beáta Petrušková.
Ako dodala, na výtvarnej výchove vyrábala s deťmi vianočné dekorácie, ktoré si deti zobrali domov ako darčeky.
„Na slovenčine sme písali listy ministrovi školstva. Tam písali svoje pocity v súvislosti so školstvom. Plánujem diskutovať so žiakmi aj o platoch a situácii v školstve, kde im vysvetlím, ako to skutočne je. Nech vedia, že taká opatrovateľka sa stará o jedno dieťa, ja mám v triede aj 34 žiakov. To je podstatný rozdiel.“
Študentka: Bez peňazí nebudú mať učitelia rešpekt
Študenti boli radi, že sa neučia, no uvedomovali si aj zlú situáciu v školstve.
„Píšem ministrovi školstva. Je smutné, že profesori učia za almužnu, počas voľna sa pripravujú na vyučovanie a nemajú rešpekt. Ten má asi len človek, ktorý má veľa peňazí. Osnovy sú nanič. Máme biológiu, učíme sa veľa, no laboratóriá sú slabo vybavené a my nemôžeme vidieť veci v reálnom čase. Nehovoriac o tom, že sú situácie, keď si na písomku musíme doniesť papier z domu, lebo škola naň nemá,“ tvrdí študentka gymnázia, ktorá tvrdí, že by si to mali kompetentní prečítať a uvedomiť.
Učitelia poukazujú na to, že priemerne opatrovateľka na Slovensku zarobí na hodinu 4,5 eura.
„Začínajúci učiteľ má okolo 4,30 na hodinu a ja po dvadsiatich rokoch práce mám 5,20 na hodinu. Učiteľ aj s druhou atestáciou a kreditmi dostane 6,30 na hodinu a opatrovateľka v Košickom kraji berie priemerne sedem eur a nepotrebuje mať ani vysokú školu.“
Odignorujú maturity?
Učiteľky Ingrid Rodákovej sme sa opýtali, či majú takéto akcie zmysel.
Veď učitelia už aj štrajkovali a veľkú zmenu to neprinieslo: „Iste to má zmysel. Snažíme sa osloviť verejnosť a ak nás podporí, možno niečo dosiahneme. Radikálnejšie to vidím niekedy na jar, možno nespustením maturít. Štrajk organizovali staré odbory, no odborov je niekoľko a existuje nejednotnosť. Minister nás vyzýva, aby sme vyvíjali tlak, tak to robíme.“
Spomínané učiteľky sa zhodli, že školstvo sa neposúva ďalej. Je vraj zázrak, že školy ešte fungujú.
„Prvou požiadavkou je síce zvýšenie platov, no oveľa dôležitejšie je navýšenie peňazí do školstva. O toaletnom papieri či mydle ani nesnívame. Nosíme si vlastné fixy, papiere, aby sme mohli učiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári