Vyše 70 rokov museli obyvatelia susedných obcí Kechnec a Abaújvár čakať na to, aby sa obnovil most, ktorý ich spájal. Dočkali sa v stredu, keď po týždennej skúšobnej prevádzke slávnostne otvorili.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Nový most cez Hornád výrazne skráti nielen cestu medzi oboma obcami, ale mnohým obyvateľom Košíc tým aj značne ušetrí cestu na ich chalupy, ktoré majú v maďarskom pohraničí.
Na druhej strane si ho pochvaľujú aj naši južní susedia, keďže tamojší obyvatelia sa môžu rýchlejšie dostať nielen do Košíc, ale aj do Miskolca či do kechneckého priemyselnému parku.
Cena dosiahla 4,2 milióna eur
Celkové náklady na niečo vyše polročnú výstavbu dosiahli 4,2 milióna eur, z čoho 85 percent tvoril príspevok z eurondov, na zvyšok sa poskladali vlády oboch krajín a samosprávy.
Stavbári zároveň vybudovali k mostu z oboch strán aj nové cesty, ktoré budú môcť využívať aj autá do 5 ton a autobusy.
Most v stredu po dlhých rokoch využila aj 78-ročná Aranka Menyhért s kamarátkou Erszébet Monabertalyi a zaspomínali si, ako kedysi korzovali po jeho drevenom predchodcovi, ktorý bol zničený počas II. svetovej vojny.
Abaújvárčan Bertalan Molnár si zas povzdychol, že predtým mali ich rodiny veľa priateľov a známych, no po zničení mosta sa postupne prestali navštevovať.
J. Konkoly: Odteraz máme k sebe bližšie
„Týmto mostom sa dostali obce a ľudia na oboch stranách hranice k sebe bližšie, zjednoduší to riešenie ich každodenných starostí a oživí sa spolupráca v rôznych oblastiach. Pomôže aj našim obyvateľom z okolia Nižnej Myšle, Ždane, Trsteného alebo Skároša, ktorí to budú mať bližšie do práce v našom priemyselnom parku alebo mnohým slovenských rodinám bývajúcim v Abaújvári,“ skonštatoval jeden z iniciátorov výstavby mosta a starosta Kechneca Jozef Konkoly (nez.).
Aj starostu Abaújváru Tamása Siváka teší, že už nebudú koncovou obcou aj kvôli tomu, že Slováci v obci vlastnia 30 domov a oficálne je ich 10 percent.
„Je to most nových možností - kultúrnych, rodinných, priateľských, možností, ktoré môžu prehĺbiť vzájomné vzťahy. Veríme, že to pomôže aj pri znižovaní nezamestnanosti. Výrazne nám to zlepší dopravné spojenie nielen na Slovensko, ale aj na naše cesty. A verím, že k nám do obce alebo na zrúcaninu hradu príde aj viac slovenských turistov,“ povedal nám.
Z. Trebuľa: Zjednodušili sme ľuďom život
Podľa župana Zdenka Trebuľu (Smer) je otvorenie mosta ďalším príspevkom k rozvoju oboch partnerských regiónov.
„Hoci patríme v rámci EÚ k tým chudobnejším, aj vďaka takýmto momentom, ako dnes zažívame, sa to do budúcnosti môže zmeniť. Zjednodušili sme ľuďom život a verím, že aj naďalej si tu spolu budú nažívať tak dobre ako doteraz.“
Fakty o obciach
Kechnec a Abaújvár
Obec Kechnec od svojho osamostatnenia v roku 1990 pracuje na zlepšovaní kvality života miestnych občanov. V obci je vybudovaná kompletná infraštruktúra, profesionálne športové centrum a nové futbalové ihrisko, sociálno-zdravotný komplex, kongresová sála, moderná 40-bytová jednotka a centrum obce. Rekonštrukciou prešiel obecný cintorín a obchodné centrum v strede obce.
Priemyselná zóna Kechnec patrí k jednej z najväčších a najefektívnejších v rámci Slovenska. Etablovalo sa v nej už 15 slovenských a zahraničných spoločností. Od svojho vzniku Kechnec pritiahol investície v celkovej výške takmer 500 miliónov eur a dokázal vytvoriť približne 3 500 priamych pracovných príležitostí. Celková rozloha parku je 332 hektárov. Obec chce v horizonte piatich rokov otvoriť aj technologický park.
Obec Abaújvár sa nachádza v Maďarsku v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe. Patrí do nej aj rovnomenný hrad - Abaújvár. Má rozlohu 732 hektárov a v súčasnosti tam žije približne 270 obyvateľov.
sita
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári