Podpora rozvoja lesnej turistiky v prihraničných regiónoch východného Slovenska a Zakarpatskej oblasti na Ukrajine je jedným z nástrojov na zlepšenie slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce, keďže lesy nepoznajú hranice.
KOŠICE. Uvádza sa to v spoločnom cezhraničnom projekte Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér, ktorý je spolufinancovaný z Nórskych grantov. Hlavným cieľom projektu je zníženie existujúcich bariér cezhraničnej spolupráce.
Projekt odštartoval tento týždeň. Realizuje ho deväť partnerov - päť zo Slovenska, traja z Ukrajiny a jeden z Nórska, z verejnej správy, tretieho sektora a súkromnej sféry.
Hlavným partnerom projektu je Národné lesnícke centrum SR. Realizácia projektu potrvá do 30. apríla 2017. Celkové náklady na projekt predstavujú 703 389 eur, z čoho nenávratný finančný príspevok je 597 881 eur.
Vytvoria cezhraničný klaster
Počas realizácie projektu sa vytvorí cezhraničný klaster zameraný na podporu turizmu v lesoch a lesnej pedagogiky.
Medzi hlavné výstupy projektu bude patriť vzdelávací program zameraný na využívanie lesa na turizmus a lesnú pedagogiku, programy pre mládež, anglický lesný tábor.
V rámci infraštruktúry sa vybuduje 15 zážitkových a oddychových objektov pre návštevníkov lesa a osem bezbariérových objektov pre zdravotne postihnuté osoby. Na jednotlivých projektových aktivitách sa zúčastní vyše 2 500 osôb.
Región východného Slovenska a Zakarpatskej oblasti na Ukrajine patria medzi najlesnatejšie v Európe. Podľa realizátorov projektu tento región má veľký potenciál pre rozvoj turizmu v lesoch aj so zameraním na osoby so zdravotným postihnutím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári