Najvýchodnejším kúskom pevniny, na ktorom môžeme ako prví na Zemi vidieť vychádzajúce slnko, je v oblasti ľadovca Dibble a zálivu Victor na pobreží východnej Antarktídy.
Deň sa tam začína asi o polhodinu skôr než na východných ostrovoch Kiribati. Pre zvedavých turistov však miestne podnebie nie je až také lákavé na vítanie roku ako na tropických ostrovoch.
Najvýchodnejším miestom na Zemi, kde ľudia vítajú nový rok ako prví na celom svete, je ostrovný štát Kiribati v Tichom oceáne a jeho najvýchodnejšie položený ostrov Millenium. Pôvodne sa volal atol Caroline, ale pri príležitosti vítania nového tisícročia mu dali miestni obyvatelia príhodnejší názov.
Už iba oslavy
Ostrov už v súčasnosti nie je trvalo obývaný, ale na prelome roka tam prebiehajú veľké oslavy, pri ktorých všetci čakajú na východ slnka a začiatok ďalšieho roka. S ostrovom Millenium sa spája niekoľko „naj.“
Je považovaný za najmenej narušený tropický atol na svete. Žije na ňom najväčšia populácia jedinečných kokosových krabov, ktoré dorastajú do obrovských rozmerov, môžu dosahovať dĺžku až pol metra.
Celá oblasť Kiribati je v dôsledku neustáleho stúpania hladiny morí jedným z najviac ohrozených miest. Atol Millenium siaha len šesť metrov nad more a odborníci predpokladajú, že sa do roku 2025 stratí pod vodnou hladinou.
Najbližšie oblasti Kiribati leží ostrov Flint, vzdialený len 230 km. Od kontinentálnej pevniny Severnej Ameriky je Kiribati vzdialené až 5 100 km.
Za rok príde na ostrov spolu len šesťtisíc turistov, takže na miestnych plážach človek príliš nezakopáva o opaľujúce sa telá.
Posledný neznečistený
Ostrovy sú rajom pre potápanie a pozorovanie podmorských tvorov, napríklad v najväčšej chránenej oblasti The Phoenix Island Marine Protected Area, plnej koralových útesov, modrých lagún a podivných morských tvorov. Je považovaná za posledný nedotknutý a neznečistený morský kút sveta.
Mimochodom, dátová hranica viedla kedysi prostriedkom súostrovia, preto mal štát Kiribati vždy na polovici územia napríklad utorok, zatiaľ čo druhá polovica mala stredu.
V 90. rokoch sa preto prezident rozhodol zjednotiť čas na všetkých ostrovoch a časová hranica sa posunula na východ, aby zahrnula celú pevninu patriacu Kiribati.
Paradoxom je, že na severnejšie položených Havajských ostrovoch, ktoré sa nachádzajú na druhej strane dátovej hranice, uvidia ľudia rovnaký východ slnka v rovnaký čas ako obyvatelia na Kiribati, ale na oslavu nového roka si musia počkať ešte 24 hodín, kým sa Zem otočí a začne sa nový deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári