Prvý, a zatiaľ jediný, slovanský pápež sv. Ján Pavol II. zanechal vo svete trvalý odkaz lásky a odpúšťania. „Bol to najlepší pápež, aký mohol byť. Taký už počas nášho života nebude,“ zhodnotil Košičan Marián, ktorý bol jedným zo stoviek tých, ktorí si prezreli osobné veci pápeža.
KOŠICE. Od smrti Karola Józefa Wojtylu uplynulo už desať rokov. V adventnom čase si východniari pripomenuli jeho život a dielo v mobilnom múzeu pred Steel Arénou.
Relikvie poskytol kardinál Stanislaw Dziwisz, krakovský metropolita, Arcidiecézne múzeum kardinála Karola Wojtylu v Krakove a Archív metropolitnej kúrie v Krakove.
Sv. Ján Pavol II. bol najdlhšie slúžiacim pápežom minulého storočia, zoznam jeho zásluh je preto obrovský.
Prihováral sa všetkým bez ohľadu na ich vyznanie, modlil sa spolu s rabínom v synagóge, navštívil mešitu, stretával sa so zástupcami nekatolíckych veriacich a stretol sa aj s Turkom, ktorý ho pri atentáte postrelil.
Úprimne mu jeho pokus o vraždu odpustil.
V roku 2000 požiadal o odpustenie hriechov cirkvi z minulosti, vrátane neprávostí páchaných na Židoch, kacíroch, domorodých obyvateľoch a ženách.
Toto historické priznanie k hriechom cirkvi a vyjadrenie ľútosti bolo jedným z najvýznamnejších skutkov sv. Jána Pavla II.
Relikvie, ktoré po ňom ostali, však prezrádzajú, že pápež bol aj vášnivým lyžiarom, blízky mládeži a verný remeselníkom z jeho rodného kraja.
[content type="avizo-clanok" id="8106544" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5720843/5720843.jpeg?rev=2"][/content]
Podstatnejšie ako veci sú spomienky
Na sv. Jána Pavla II. si živo pamätajú aj státisíce Slovákov. Našu krajinu navštívil celkom trikrát.
Priamo v Košiciach bol pred 20 rokmi, keď navštívil aj Prešov, Spišskú Kapitulu, Levoču, Poprad a Vysoké Tatry - a stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR a stovkami tisíc veriacich.
Pani Mária prišla na výstavu so synom a vnukom Jakubkom.
„Osobne som pápeža stretla v Levoči na púti, no bola som sa pozrieť aj v jeho rodných Wadowiciach. Svätý Otec bol veľmi charizmatický. Verím, že nielen pre kresťanov, ale aj pre celý svet. Aj na takomto malom priestore je toho o ňom veľa a zaujalo ma všetko, od oblečenia až po jeho rukopis. Ale veci nie sú podstatné. Skôr odkaz lásky a ľudskosti, ktorý nám zanechal.“
Kovová škatuľka na hostie. Počas komunizmu, v čase, keď bol Karol Józef Wojtyla kňazom, nemohol nosiť sväté prijímanie v tradičných nádobkách. Musel ho ukrývať. Keď šiel slúžiť sväté omše, na prenos hostií používal dlhé roky práve túto malú plechovku.
Vzácny ruženec. Svätý Otec mal ružencov niekoľko. Na výstave ste mohli vidieť jeden z nich. Pozornejší návštevníci si všimli, že zrniečka jednotlivých desiatkov sú ošúchané od farby. Opotrebovanie vzniklo z častého modlenia a preberania zrniečok.
Liturgické nádoby. Boli použité pri svätej omši, ktorú slúžil sv. Ján Pavol II. pri návšteve Krakova. Na karafách je jemne vyrytý pápežský emblém.
Topánky prvého slovanského pápeža. Predchodcovia sv. Jána Pavla II. chodili podľa tradície v červených topánkach, ktoré vyrába talianska rodina žijúca blízko Vatikánu. Ale sv. Ján Pavol II. si dával šiť svoje topánky u obuvníka z jeho rodného kraja. Stanislaw Zmija šil nástupcovi sv. Petra topánky niekoľko desaťročí. Tieto sú posledné, ktoré preňho urobil.
Dve sutany. Kňazské rúcho vľavo je ozdobené ornamentom sv. Karola Boromejského. Sv. Ján Pavol II. ho dostal ako meninový dar, keďže obaja sú Karolovia.
Slnečné okuliare. Svätý Otec dbal o svoje zdravie a keďže bol veľkým milovníkom hôr, najmä Tatier, na výlety so sebou vždy bral aj ochranné slnečné okuliare. Na Slovensku sa stal patrónom horských záchranárov.
Panely s fotografiami pápeža. Pri vzácnych momentkách sa pristavili všetci návštevníci výstavy.
Fotky: Elena Danková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári