Od 1. januára patrí Slovensko medzi krajiny, kde je možné odsúdených na trest domáceho väzenia kontrolovať elektronickými náramkami.
KOŠICE. Trest domáceho väzenia môžu súdy ukladať už 10 rokov, no chýbal systém kontroly. Od januára 2016 sa to mení.
Okrem trestu domáceho väzenia bude možné elektronický monitoring využiť aj pri ochrane obetí domáceho násilia či v prevencii diváckeho násilia na štadiónoch.
Táto alternatíva k väznici prichádza do úvahy len pre páchateľov menej závažných trestných činov. Trest domáceho väzenia môže trvať maximálne dva roky.
Podmienky podľa zákona
„Ďalšie podmienky upravuje Trestný zákon a Trestný poriadok,“ informoval nás Miroslav Capulič, vedúci oddelenia Probácie a mediácie (PaM) na Krajskom súde v Košiciach.
„Musí ísť o obvineného, ktorému, vzhľadom na jeho osobu, pomery, povahu a závažnosť spáchaného prečinu, postačuje uloženie tohto trestu.“
Udeleniu trestu domáceho väzenia predchádza určitý postup. Probačný a mediačný úradník po vykonaní predbežného vyšetrovania vyhotoví správu o vhodnosti uloženia zákazu, obmedzenia, povinnosti alebo trestu domáceho väzenia. Potom ju predloží sudcovi, resp. prokurátorovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári