Mata Hari
V Košiciach vyšetrujú stotisícové devízové machinácie.
Vo včasných ranných hodinách boli na finančné riaditeľstvo v Košiciach predvedení k výsluchu košický obchodník so šijacími strojmi Bartolomej Malmoš a jeho syn Ernest. Obidvaja sú podozrievaní zo státisícových devízových machinácii a kladie sa im za vinu, že prepašovali do Maďarska veno v čiastke vari 600 000 Kč, pre dcéru Elzu, ktorá je vydatá v Budapešti. Bartolomej Halmoš ako aj syn vinu popierajú a tvrdia, že sa žiadneho podobného priestupku nedopustili. Vo veci sú vypočúvaní svedkovia. Podľa správ kolujúcich po meste bolo podobné vyšetrovanie zavedené aj proti istému košickému obchodníkovi zo Štefánikovej ulice, ktorý taktiež pred dvoma rokmi vydal dcéru do Maďarska a tvrdí sa, že prepašoval jej od nás cez hranice veno v čiastke 250.000 Kč. Tento obchodník a súčasne majiteľ domu tvrdí, že inkriminované veno jeho dcéry je deponované v istej košickej banke. Keďže však dotyčný obchodník má viac dcér, nemôže sa ustáliť o ktoré veno ide.
(Slovenský východ, 31. 10. 1935)
Konečne poriadne klzište v Košiciach
Košická verejnosť dobre pozná hospodárenie Okrašľovacieho spolku na klzišti v Sokolskom parku a iste s povďakom uvíta správu, že krajinský úrad v Bratislave v týchto dňoch zveril klzište do správy I. ČsšK. Košice, ktorý dostal z kompetentných kruhov záruku, že sezóna nebude prerušovaná z podivných príčin ako tomu bolo v rokoch minulých. Klub už podnikol niekoľko krokov k úprave plochy klzišťa a dúfa, že obecenstvo jeho dobrú snahu zriadiť v Košiciach klzište naozaj hodné tak veľkého mesta tiež podporí. Výška sezónneho poplatku a jednotlivého vstupného bude ustálená neskoršie a nezabudneme o nich našich čitateľov informovať.
(Slovenský východ, 1. 11. 1935)
Ďalšia tlupa pašerákov - špiónov zatknutá
Pred časom predviedli orgány štátnej bezpečnosti rozsiahle zatýkanie v obci Perine pri maďarských hraniciach. Bolo vtedy zatknutých 20 občanov, maďarských obyvateľov z nášho územia, ktorým maďarská pohraničná stráž pomáhala pri pašovaní za to, že jej donášali rôzne informácie, týkajúce sa nášho vojska. dnes bolo zatknutých v Perine ďalších 5 ľudí, ktorí sú podozriví zo špionáže. Boli už dopravení do väzby štátneho zastupiteľstva v Košiciach.
(Slovenský východ, 8. 11. 1935)
XII. Slovenský maratón v Košiciach
Už po dvanásty ráz bude v deň štátneho sviatku usporiadaný v Košiciach závod v maratónskom behu, ktorý, ako tomu už bolo vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch, bude mať vysokú medzinárodnú úroveň. Slovenský maratón je nielen najpopulárnejší atleticky závod u nás, ale i veľmi známy a cenený maratonský závod v cele] Europy.
Troška histórie
Prvý maratonský závod bežal sa v Košiciach roku 1924, vtedy ešte ako národný. Palmu víťazstva si odniesol košický závodník Halla I., ktorý ubehol trať 42.200 m v čase 3:01.35 hod. Nasledujúci rok bol závod usporiadaný už ako medzinárodný. Zvíťazil maďarský majster Király z ESC Budapest časom 2:41.55 hod. V roku 1926 vyhral Nemec Hempel z Charlottenburgu v čase 2:57.52 hod., v roku 1927 a 1928 Maďar Galambos BSZ Budapest v časoch 2:48.25 hod. resp. 2:55.45 hod. O rok opätoval svoje víťazstvo Nemec Hempel časom 2:50.8 hod., v roku 1930 zvíťazil Maďar Zelenka z SBTC Salgótarján.
Juan Charlos Zabala.
Rok 1931 zostane v histórii Slovenského maratónu zapísaný zlatým písmom. Vďaka štartu argentínskeho majstra a neskoršieho víťaza maratónskeho závodu na olympiáde v Los Angeles. V daždi a blate, sám bez súperov, ktorí by ho mohli donútiť ešte k lepšiemu výkonu, zvíťazil v čase 2:33.19 hod. a zostal tak o necelú minútu za najlepším výkonom, ktorý bol kedy v maratónskom závode dosiahnutý. Ďalšie dva ročníky vyhral zase Maďar Galambos v čase 2:43.14 hod. a 2:37.53 hod. Minulý ročník stál sa prvý raz korisťou Čechoslováka v silnej medzinárodnej súťaži. Sparťan Šulc vyhral v čase 2:41.26 hod.
Tohoročný závod
K tohoročnému závodu podarilo sa usporiadateľstvu sústrediť zase vybranú medzinárodnú konkurenciu. Z Viedne príde niekoľkonásobný rakúsky majster Tuschek... z Rumunska trojnásobný víťaz maratónskeho behu na balkánskej Olympiáde Gaal... z domácich závodníkov sa prihlásili Šulc, Bena a Brunner zo Sparty Praha, Csajka, Gombos, Hornyák, Vidomszký a Deutsch z KSC Košice, z usporiadateľského klubu KAC Košice Mahely, Nyigoscsik, Lipovszky a Szabó. K závodu sa prihlásili tiež dvaja vojaci p. pl. 32 Gardský i Košíc. Sú to Bog a Glos. Je teda k závodu celkom prihlásených 38 závodníkov.
Technické podrobnosti
Závod bude odštartovaný v pondelok 28. októbra na hrisku u nemocnice presne v 12. hod. Trať závodu vedie tak ako v rokoch minulých s hriska, kde sa po štarte bežia dve kolá mestom po Moldavskej okružnej, Bethlenovej okružnej, Štefánikovej ulici na Peštiansku triedu cez Barcu, Žebeš do Seni, kde je v pol obce obrátka a zpät na hrisko, kde sa beži ešte päť kol.
V 13.20 začína na hrisku futbalový zápas KAC Košice –Sparta Košice. Asi o 13.50 skončí sa prvý polčas zápasu a nasleduje medzinárodný závod v behu na 5000 m. ku ktorému sú prihlásení Maďari Verbóczy, Sajtos a Kelen, Litvan Vitol, Lecskó z UAC Užhorod a Vassay z KAC. Košice. Po závode začína sa druhý polčas futbalového zápasu, ktorý sa skončí, len čo prvý maratónsky závodník dobehne na hrisko.
Usporiadateľstvo upozorňuje všetkých divákov, že okresný úrad uzavrel hradskú, na ktorej sa závod beží v čase od 12.–15. hod. pre všetky motorové vozidlá a rovnako pre cyklistov. Na trati budú iba vozy a cyklisti usporiadateľstva.
(Slovenský východ, 27. 10. 1935)
Autor: Spracoval Tomáš Ondrejšík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári