Zakladateľ a predseda Klubu kozmických modelárov Košice Boleslav Večeřa oslavuje v týchto dňoch svoje krásne životné jubileum 80 rokov. S rodinou a ako inak prácou – prípravou na majstrovstvá sveta. Priekopník raketového modelárstva u nás je stále aktívny. Porozprával nám, ako sa k svojmu koníčku dostal, aj to, v čom všetkom musí byť dobrý modelár odborník.
KOŠICE. Modelárstvu sa Boleslav Večeřa venuje už od útleho detstva.
„Bolo to počas druhej svetovej vojny, keď som mal 9 rokov a boli sme na Ukrajine v bojovej oblasti. Pozoroval som prelety lietadiel, ktoré ma fascinovali. Začal som si ešte tak amatérsky stavať ich drevené modely. Na Ukrajinu sme boli odbojom premiestnení na istý čas k farárom. Keď sme sa v 1945 vrátili do Uherského Hradišťa, už som staval za mládež prvé modely a začal som chodiť na súťaže. Odvtedy sa modelárstvu venujem aktívne viac ako 65 rokov. Stavali sme najprv modely podľa českých modelárov. Boli to vetrone, gumáky, motoráky atď. Začal som s rádiom riadenými modelmi s 90–voltovými baterkami, ktoré boli ťažké. Mali ešte elektrónkový vysielač. Potom prišla doba tranzistorov, čipov, až po dnešnú nanotechnológiu. Naučil som sa pracovať s každou technológiou, aj ju vylepšovať.“
Všetky modely lietadiel, rakiet či lodí, ktoré postavil, aj reálne fungovali a lietali alebo jazdili.
Model Bachen 349A. Z prednej časti sa uvoľní padák. Foto k článku: Elena Danková
Pri súťažiach sa nabehá
Byť špičkovým modelárom pritom nie je len detská zábavka. Modelárstvo si vyžaduje znalosti z mnohých odborných oblastí.
„Modelár musí byť dobrý chemik, fyzik, konštruktér, matematik, elektronik a aj poznať všetky druhy materiálov. Poznať podrobne meteorológiu, prúdenie a mechaniku vzduchu. Pretože ináč sa letí nad lesom, nad poľom a ináč nad vodou. Všetko má svoju charakteristiku. A hlavne musí byť aj veľmi fyzicky zdatný. Kým som bol maratónec, párkrát som vyhral v kategórii padáka aj vďaka tomu, že mi model neuletel. Keď letel 20 kilometrov, tak som za ním bežal 20 kilometrov. Potom ho, samozrejme, treba ešte priniesť naspäť na štart. Keď ho nedonesiete späť, nemôžete pokračovať v súťaži,“ vymenúva úskalia svojej záľuby Boleslav Večeřa.
„Práca s raketovými motormi, ktoré používame, nie je pre deti. Ten, kto s nimi chce pracovať, musí mať 18 rokov a byť vyškolený. Je to vlastne skutočná pyrotechnika.“
Model raketoplánu napríklad letí k oblohe až rýchlosťou 300 km/h.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári