Kým v Šaci sa pýšia poklesom cisárskych rezov pri pôrodoch, v novej nemocnici zaznamenávajú ich nárast.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Najviac detí sa v uplynulom roku narodilo v nemocnici v Šaci, a to až 1856.
„Mali sme teda o 69 pôrodov viac ako v roku 2014. Narodilo sa u nás 984 chlapcov a 887 dievčat. A takisto sa u nás narodilo 21 dvojičiek,“ vraví Ján Richnavský, prednosta gynekologicko–pôrodníckej kliniky.
Na Triede SNP sa narodilo 1 676 detí a v nemocnici na Rastislavovej 1 075 detí. V každej z pôrodníc o čosi prevyšoval počet chlapcov. Dokopy pribudlo 68 párov dvojičiek. Trojičky neprišli na svet žiadne.
„Za veľké pozitívum možno označiť pokles cisárskych rezov. V roku 2015 sme ich mali len 26,5 %, teda došlo k poklesu o 1,5 %, čo je dobrý výsledok,“ dodáva k štatistikám primár Gynekologicko – pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice – Šaca Erik Dosedla.
Naopak, primárka neonatologického oddelenia UNLP Košice Jaroslava Capová tvrdí, že počet cisárskych rezov má stúpajúci charakter.
„Nie medziročne, ale za posledné desaťročie určite. Minulý rok to bolo 670–krát. Je to preto, že z neonatologického hľadiska je počet rizikových gravidít vyšší.“
Lucia a Peter hlásia návrat
Medzi najčastejšie mená v novej nemocnici patrili Filip, Adam, Lukáš, Oliver, Vladimír a Peter.
Z dievčenských zas Ema, Nela, Michaela, Izabela, Sofia, Hana, Dominika a Lucia.
„U rómskych mamičiek prevažovali Jasmína a Jessica. Rodičia často dávajú aj dve krstné mená, napríklad sme mali mená ako Anna Mária, Lilly Anna aj Amy Vivien. Alebo chlapčenské Teo Nataniel,“ hovorí zdravotná sestra Terézia Kušmireková.
V pôrodnici na Rastislavovej ulici prevažovali mená Ema, Nina, Laura, Tamara a chlapčenské Jakub, Adam, Šimon, Michal a Tobias.
Vyskytli sa aj exotické ako Emir, Demir, Nimród, Zainab, Bedirhan, Izák či Ábel. Z dievčenských Ilse, Kražyna a Abigail.
Mená preverujú cez internet
Na matričnom úrade na Západe sme sa dozvedeli, že zapísať netradičné meno nie je vôbec náročné.
„Rodič len musí dokázať, že také meno niekde naozaj existuje. Máme tu knihu. Vyberte si meno pre svoje dieťa, kde ho pohľadáme. Nie sú tam mená len zo slovenského kalendára, ale aj iné. Ak ho tam nenájdeme, musí rodič oznámiť, v ktorej krajine sa dané meno používa. To preveríme cez internet. Ak sa to potvrdí, meno zapíšeme. Ak nie, nemôžeme ho zapísať do matriky.“
Aj zmena mena po čase je možná.
„Drobné úpravy v mene, napríklad z Danky na Danu je možné urobiť u nás, platí sa poplatok 5 eur. O úplnú zmenu krstného mena, napríklad z Veroniky na Janu, treba požiadať okresný úrad, ktorý k tomu vydáva povolenie.“
Rodičia môžu dať jednému dieťaťu maximálne tri krstné mená.
Jakub alebo Adam? V chlapčenských menách vedie klasika. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári