Boli časy, a nie tak dávno, keď aj košickí krasokorčuliari chodili na majstrovstvá sveta či Európy, lebo v tunajšom Kraso Centre (nástupca krasokorčuliarskeho oddielu TJ VSŽ Košice) sa vždy objavila nejaká hviezdička...
KOŠICE. Nejedna z nich prvýkrát zažiarila práve na Veľkej cene Košíc, na podujatí, ktoré má dlhú tradíciu a na Slovensku patrí medzi najstaršie.
Tento víkend sa v Crow Aréne uskutoční už jej 46. ročník. „Iba Veľká cena Bratislavy a Veľká cena SNP v Banskej Bystrici sú staršie ako naše preteky,“ vraví dlhoročná klubová trénerka Hana Töcziková.
Jedno z najstarších
Veľká cena Košíc mala premiéru začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia a s menšími prestávkami i malou inováciou (názov sa rozšíril o Košickú korčuľku, ktorá je súčasťou Veľkej ceny už 23. rok) funguje dodnes.
„Asi dvakrát sa naša Veľká cena neuskutočnila, či už z toho dôvodu, že nebol štadión, alebo neboli finančné prostriedky,“ vracia sa do histórie Hana Töcziková a vysvetľuje aj rozšírenie názvu.
„Zo začiatku to boli preteky pre seniorov, juniorov a žiakov, ale postupne, keďže u žiakov bolo veľké vekové rozpätie, pribúdali u tých najmenších nové kategórie, a to bol základ pre to, aby sme k Veľkej cene Košíc pridali aj názov Košická korčuľka. Pôvodne sme Veľkú cenu robili v novembri a korčuľku pre deti v januári či februári, neskôr sme to spojili.“
A dnes sú tie najmladšie kategórie na Veľkej cene Košíc dominantné.
„Lebo dospelých bolo čoraz menej. Pred rozdelením Československa k nám chodili aj pretekári z českých klubov, ale potom už mali svoje súťaže, takže ich účasť bola zriedkavejšia. Aj z toho dôvodu sme postupne od kategórie seniorov upustili. Na naše preteky chodia aj krasokorčuliari zo zahraničia, ale tento rok bude účasť iba slovenská, pretože tu máme veľmi veľa detí. Vypísali sme najmä také kategórie, kde máme my najviac svojich pretekárov. V klube ich máme štyridsaťšesť, takže je to hlavne pre naše deti. Celkovo je prihlásených 190 mladých krasokorčuliarov z 23 slovenských klubov, čo je veľmi veľa detí a mali sme problém vtesnať sa do časového priestoru. Najpočetnejšie obsadená je kategória mladších žiačok, kde bolo pôvodne prihlásených až 36 dievčat, ale keďže niektoré z nich sa odhlásili, tak je ich 'len' 31 a mohli sme ich tam nechať všetky.“
Časový harmonogram je poriadne nabitý, ale organizátori dokázali nájsť priestor napríklad aj pre interpretačné korčuľovanie.
„To je šanca pre pretekárov, ktorí sú výkonnostne slabší, nemôžeme ich zaradiť do výkonnostného korčuľovania a robia to, keďže ich to baví, na amatérskej báze,“ vysvetľuje Hana Töcziková.
Všetky sú šikovné
Dva dni plné krasokorčuľovania (v sobotu i v nedeľu sa začína ráno už o 6.30 h) v útulnom prostredí Crow Arény, to je šanca pre fanúšikov tohto pekného športu užiť si ho do sýta, a pre košických pretekárov ukázať sa pred nimi v čo najlepšom svetle, dokázať, že talentov je tu stále dosť.
„Myslím si, že všetky naše deti sú šikovné, a keď zajazdia to, čo vedia, viaceré z nich, aj keď konkurencia bude silná, by sa mohli dostať aj na debnu víťazov.“
Na to, že v Košiciach už nejaký čas nevychovali reprezentanta, sa Hana Töcziková nedíva vôbec skepticky.
„Myslím si, že máme deti, z ktorých by mohli vyrásť reprezentanti Slovenska, ale keďže jedna generácia pretekárov odišla, začíname prakticky odznova. Na tom, aby ste vychovali takého krasokorčuliara, treba robiť zhruba desať rokov, a my to v nových podmienkach robíme prakticky iba tretí rok...“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári