Pri chúlostivej téme redukcie mestských častí narazil aj inak silný primátor Raši. Prekvapujúco ho nepodržali nielen Sidorovi športovci, ale ani poslanci Smeru. Priznal, že na referendum po voľbách už tlačiť nebude. Bojí sa, či poslanci nájdu odvahu aspoň iniciovať novelu zákona o Košiciach. Ak nie, zas sa nič nezmení.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Rekordne dlho diskutovali v pondelok poslanci mesta, a medzi nimi mnohí starostovia, na mimoriadnom zastupiteľstve o spojení referenda o redukcii mestských častí s parlamentnými voľbami, ktoré budú 5. marca.
V tom istom bode riešili naraz aj iniciovanie novely zákona o meste v Národnej rade, aby mohli ľahšie zlučovať mestské časti už bez ich absolútneho práva veta.
Podľa predkladateľa návrhu, primátora Richarda Rašiho (Smer), to bola historická príležitosť, aby referendum vďaka vysokej účasti voličov vo voľbách do Národnej rady bolo – na rozdiel od takmer všetkých predchádzajúcich referend na Slovensku – platné a ľudia by tak dali voleným zástupcom mandát legislatívne presadiť zníženie počtu mestských častí do praxe.
Po štyroch hodinách a vyše 70 diskusných príspevkoch – za referendum s voľbami, po voľbách, aj proti referendu, za redukciu mestských častí, aj proti – nakoniec poslanec a starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš (Šport do Košíc) napriek veľkej snahe primátora navrhol rokovanie prerušiť a pokračovať až po voľbách.
Zastupiteľstvo to drvivou väčšinou hlasov, aj poslancov Smeru, schválilo. A bolo po referende.
Betuš: Šanca je aj po voľbách
Po hlasovaní sa do nie najpriateľskejšie vyzerajúcej debaty pustil nervózne pôsobiaci Raši s Igorom Sidorom, šéfom poslaneckého klubu Vráťme šport do Košíc, ktorý väčšinou návrhy primátora podporuje, a práve Betušom.
„Oznámil som primátorovi, že rozhodnutie prerušiť rokovanie bolo na základe rozhodnutia klubu a návrhov a pripomienok v diskusii. Boli veľmi rôznorodé (aj čo sa týka možných referendových otázok a modelov redukcie – pozn. red.) a v tejto chvíli sme neboli schopní vygenerovať ten najracionálnejší záver,“ povedal Betuš.
Tvrdí, že po voľbách bude viac pokoja na rokovania a vyhlásenie referenda v inom termíne.
Na rozdiel od Rašiho si nemyslí, že bez spojenia s voľbami nemá šancu byť platné (účasť musí byť viac ako 50% voličov).
„Som presvedčený, že racionalizovať počet mestských častí je spoločenská objednávka tohto mesta a občania prikročia k referendu zodpovedne aj v inom čase.“
Starostovia sa zasa nedohodli
Betuš dodal, že ani Rada starostov s Rašiho návrhom nesúhlasila a viacerí starostovia sú proti redukcii, ale dohodu nevidí beznádejne.
Takmer polovica z 22 starostov sú zároveň aj poslanci mesta.
Rada starostov sa na modeli redukcie nedohodla ani v uplynulom volebnom období.
Raši sa vyjadril, že reálne nemožno očakávať od všetkých starostov, že budú súhlasiť, keďže rozhodujú aj o svojich stoličkách po komunálnych voľbách 2018.
Raši priznal veľké sklamanie
„Nie som spokojný, ako to dopadlo, ale počas rokovania sme už mali informáciu cez poslancov, že iné kluby nepodporia referendum. Tak som rád, že sme nezabili aj druhú časť uznesenia – iniciovanie zmeny zákona o meste. Tá ostáva mojou prioritou,“ komentoval Raši.
Objasnil, že ak by Smer, ktorý nemá väčšinu, a tak potrebuje hlasy Športu do Košíc alebo nezávislých, tlačil na to, aby v pondelok odklepli referendum s voľbami aj novelu zákona, hrozilo, že neprejde nič, no vďaka prerušeniu stále je šanca, že aspoň druhý bod schvália.
„Malým pozitívom je, že to nemáme naveky pochované. Vrátime sa k tomu po voľbách a budem silno tlačiť na novelu zákona, aby na zastupiteľstvo mesta prešla kompetencia rozhodovať o usporiadaní mestských častí.“
Vďaka tomu by ich ešte pred voľbami 2018 dokázali zredukovať aj bez referenda, hoci mandát od ľudí by bol podľa Rašiho barličkou.
Bojí sa, či vôbec niečo zmenia
„Možnosť získať historický prvý mandát v platnom referende sme stratili, ale nestratili sme šancu na zmenu zákona. Bojím sa však, že poslanci začnú mať problém i s tým, aby našli odvahu prebrať zodpovednosť aj za novelu zákona. Budeme sa snažiť o podporu nezávislých alebo športovcov,“ uviedol.
Priznal, že po voľbách už nebude mať význam tlačiť na konanie referenda pre nízku účasť.
„Potom budem chcieť, aby sa naozaj zvážilo, či ísť do referenda aj s platenou informačnou kampaňou, aby to neboli vyhodené peniaze Košičanov,“ vyhlásil Raši.
Poslanec a starosta Cyril Betuš. Foto: Judita Čermáková
V Džungli referendum bude
Ľudové hlasovanie bude. Ale len v Džungli. Referendum sa uskutoční v jednej z najmenších mestských častí.
KOŠICE. Už začiatkom februára povedia obyvatelia Džungle, ako si predstavujú budúcnosť svojej mestskej časti.
Organizátorom je miestna samospráva. „Na základe petície občanov, ktorá bola schválená miestnym zastupiteľstvom, sa uskutoční 6. februára,“ potvrdila starostka Adriana Balogová (nezávislá).
Zrušenie alebo zachovanie?
Jeho obsahom budú dve otázky: Súhlasíte so zrušením mestskej časti Košice–Džungľa? Súhlasíte, aby sa mestská časť Košice–Džungľa zlúčila s niektorou mestskou časťou mesta Košice?
Výsledok nechce starostka odhadovať. „Necháme sa prekvapiť, ale keďže sa pod petíciu podpísalo viac ako 50 percent voličov, tak to zatiaľ vyzerá, že sú proti zlúčeniu mestskej časti.“
Aj keď plánované mestské referendum sa po včerajšom rozhodnutí poslancov v marci neuskutoční, hlasovanie v Džungli prebehne. „Pokiaľ bola petícia podaná, do 90 dní musí byť vybavená. Keď je proces referenda naštartovaný, nemám dôvod ani právomoc, aby som niečo zrušila,“ dodala Balogová.
jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári