Cestujúci v MHD sa neraz ocitnú v situácii, že si nemajú pre nefungujúce označovače v celom vozidle ako označiť cestovný lístok. Čo robiť v takom prípade – vystúpiť na najbližšej zastávke alebo pokračovať „načierno“?
KOŠICE. S nefunkčnými označovačmi cestovných lístkov sa už zrejme stretol každý, kto pravidelne využíva mestskú hromadnú dopravu (MHD).
Na linke č. 9 zaznamenali cestujúci výpadky všetkých označovačov napríklad 14. januára v električke ráno, či zhruba o 16.40 hod. v smere od Amfiteátra na Terasu.
Pán Juraj sa na Korzár obrátil s dilemou, čo má v takom prípade robiť.
„V Prepravnom poriadku som o tom nenašiel ani zmienku. Takže teraz neviem, či by som mal na najbližšej zastávke vystúpiť, aby som nedostal od revízora pokutu, alebo ísť ďalej, keďže to nie je moja vina, že som si lístok označiť nemohol,“ zamýšľal sa Košičan.
Pri poruchách revízori nepokutujú
Hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaela Karaffová potvrdila, že k takým situáciám môže dôjsť.
„V prostriedkoch MHD je denne v prevádzke okolo 200 palubných počítačov a 1 000 zariadení na označovanie lístkov a čítanie kariet. Ide o vyťažené elektronické zariadenia, občasné poruchy sa preto nevyhnú ani im.“
V prípade výpadku všetkých označovačov môže podľa nej cestujúci pokračovať v preprave bez označenia lístka.
„Pracovníci prepravnej kontroly sú povinní skontrolovať funkčnosť zariadení. Ak nie je funkčné, problém je na strane dopravcu a cestujúcim za cestovanie bez označeného lístka nebude udelená žiadna sankcia,“ upresnila hovorkyňa DPMK.
Keď je nefunkčné iba niektoré zariadenie, je cestujúci povinný použiť iné funkčné vo vozidle, čo vyplýva z ustanovenia platnej Tarify DPMK, inak mu hrozí pokuta.
„Ak nastane situácia, že je vozidlo preplnené, cestujúci sa preto nevie dostať k označovaču a príde prepravná kontrola, ak by lístok neoznačilo ani jej, tak nebude cestujúceho pokutovať,“ doplnila.
Problémy nahláste vodičovi
Ak cestujúci zistia poruchu, odporúča im, aby o tom informovali vodiča. Tí prostredníctvom centrálneho dispečingu dokážu zabezpečiť nápravu.
Servisní pracovníci prídu spravidla na najbližšiu konečnú zastávku a snažia sa poruchu odstrániť.
„Ak je porucha závažnejšia a na jej odstránenie je potrebný dlhší čas, vozidlo je stiahnuté z prevádzky,“ uviedla Karaffová.
Prvé elektronické zariadenia do prostriedkov MHD boli nasadené v rokoch 2006 – 2007 s plánovanou životnosťou 10 rokov.
„V prípade poruchy takéhoto zariadenia budeme uvažovať o ich obnove. V nových autobusoch je porucha často spôsobená nesprávnou montážou kabeláže zariadení. Tieto poruchy riešime s dodávateľmi ako záručné opravy,“ uzavrela Karaffová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári