Trojdňový víkend bude od pondelka v košickom U.S. Steele po mesiaci fungovania minulosťou. Zrušenie 4-dňového pracovného týždňa včera večer nášmu denníku oznámilo vedenie spoločnosti.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. U. S. Steel prikročil k obmedzeniu výroby na 4 dni v týždni od začiatku tohto roka pre nízku zákazkovú náplň, ktorú mala posledné mesiace na svedomí najmä lacná čínska oceľ, predávaná pod výrobné náklady.
Firma tým zároveň reagovala na pokles objednávok od odberateľov aj odbytových cien svojich výrobkov.
Prišli o 10 percent mzdy
Zamestnanci, ktorých sa to týkalo, za každý zo štyroch neodpracovaných dní v januári dostali 60 % bežnej priemernej mzdy.
praxi im tak z celkovej výplaty ubudlo zhruba 8 percent, ďalším mínusom pre nich bude zníženie variabilnej zložky mzdy viazanej na čistý zisk podniku za uplynulé tri mesiace. Za január tak zarobia o zhruba 10 percent menej ako obvykle.
Ich životný štandard by sa však už nasledujúci mesiac mal opäť dostať do normálu.
„Vedenie spoločnosti U. S. Steel Košice rozhodlo, že vo februári nebudeme pokračovať v režime skráteného pracovného týždňa,“ dozvedeli sme sa od Ľubomíry Šoltesovej z odboru vonkajších vzťahov U. S. Steelu.
Odborári chceli voľno aj pre všetkých manažérov
Potešenie nad návratom do bežného pracovného režimu vyjadril aj odborársky šéf Mikuláš Hintoš. Ako nám povedal, pre vedenie sa toto riešenie zdalo asi menším zlom, než to, čo navrhovali odborári.
Zdôraznil, že manažment železiarní im pri vzájomných rokovaniach celý čas tvrdil, aká je momentálne zlá situácia, a preto sa musí všade šetriť.
„Aj preto sme im navrhli, že keď chcú naozaj šetriť, nech začnú aj na sebe a doprajú jeden deň v týždni voľno aj všetkým manažérom na stredných a vyšších riadiacich pozíciách, ktorých sa tento úsporný režim zatiaľ nedotýkal. V opačnom prípade by sme pokračovanie 4-dňového týždňa nepodporili. Tak, aby zrejme neprišlo u ľudí z manažmentu k finančnej ujme, zrušili to pre celý podnik. Sme veľmi radi, že týmto obetavým krokom nakoniec potešili všetkých zamestnancov.“
Výroba ide na 75 percent
Ako dodal Hintoš, ich výrobné kapacity sú aj napriek veľmi ťažkej situácii v hutníckom priemysle nateraz slušne využité.
„Momentálne ideme zhruba na 75 percent, no problémom zostávajú odbytové ceny, ktoré musia klesať najmä kvôli lacným čínskym dovozom. Uvidíme, čo prinesie ďalší mesiac.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári