Typický arménsky kamenný pamätník s krížom, tzv. chačkar, je osadený pri pravoslávnom chráme na Ulici Československej armády.
KOŠICE. Pamätník pripomínajúci obete genocídy Arménov posvätia v nedeľu (31. 1.) v Košiciach.
Typický arménsky kamenný pamätník s krížom, tzv. chačkar, je osadený pri pravoslávnom katedrálnom chráme na Ulici Československej armády.
Miestnej pravoslávnej cirkevnej obci ho v súvislosti s minuloročným 100. výročím arménskej genocídy darovala Arménska apoštolská cirkev.
Významná udalosť a oslavy
"Pre pravoslávnu cirkev je to určite významná udalosť, keďže, pokiaľ si pamätám, na Slovensku dosiaľ nebol pri pravoslávnom chráme takýto pamätník," uviedol predstavený košického katedrálneho chrámu a správca cirkevnej obce Vladimír Spišák.
Medzi oboma cirkvami sú podľa neho bratské väzby, aj čo sa týka liturgických záležitostí a vzájomného uznania si vykonávaných bohoslužieb.
Oslavy v Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky a sv. Jána Milostivého sa začínajú v nedeľu o 9.30 h slávnostnou liturgiou, posvätenie pamätníka bude v jej závere.
Celebrovať ju budú najvyšší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku -metropolita Rastislav a michalovsko-košický arcibiskup Juraj. Prítomní budú tiež zástupcovia Arménskej apoštolskej cirkvi.
Slovensko uznáva genocídu
Podľa arménskych zdrojov si masakry a deportácie Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915-17 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych.
Turecká strana pripúšťa bilanciu len 300- až 500-tisíc obetí, pričom odmieta označovať tento historický fakt za genocídu.
Argumentuje, že tisícky Turkov a Arménov zahynuli pri etnickom násilí počas prvej svetovej vojny, keď sa Osmanská ríša začala rozpadať a bojovala proti ruskej invázii do východných provincií.
Vyhlásenie uznávajúce genocídu Arménov prijalo niekoľko európskych krajín, vrátane Slovenska, čo vyvolalo protesty Turecka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári