Bývalého šéfa nebankového subjektu Horizont Slovakia Františka Matika previezli minulý mesiac zo Srbska na Slovensko, kde si má odpykať 11,5-ročný trest. Varhaňovčan sa tento verdikt snaží zvrátiť podaním na Ústavný súd SR.
KOŠICE. Začiatkom roka bola Ústavnému súdu (ÚS) SR v Košiciach doručená sťažnosť, ktorú, zastúpený svojím advokátom Milanom Kuzmom, podal bývalý šéf Horizontu Slovakia František Matik.
Ako odporcov uvádza Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku a Najvyšší súd (NS) SR. Tvrdí, že ich rozhodnutiami boli porušené jeho základné práva a ľudské slobody.
Nový proces zamietli
Matika v januári 2007 v neprítomnosti odsúdil ŠTS za podvod na 11,5 roka a trest prepadnutia majetku.
V máji to potvrdil NS SR. Výkon trestu sa nezrealizoval. Matik sa totiž od roku 2002 na Slovensku nezdržiaval a miesto jeho pobytu v zahraničí bolo neznáme.
Súd na neho vydal medzinárodný zatykač, ktorý sa zrealizoval až vlani v januári. Polícia v Srbsku oznámila, že Matika zadržala s falošným občianskym preukazom na meno Fero Braník.
Proces jeho vydania na Slovensko sa prevozom do Bratislavy zavŕšil v piatok 22. januára 2016.
Ešte v čase, keď bola Matik vo vydávacej väzbe, podal Kuzma v apríli 2015 na ŠTS návrh na opätovné prejednanie prípadu v prítomnosti jeho klienta.
Uznesením ho v júni súd zamietol. Kuzma podal proti tomuto verdiktu sťažnosť na NS SR, no ten ju vlani v novembri zamietol.
Finančné odškodnenie
Tretie v poradí bolo podanie na ÚS SR. Sťažnosť má 10 strán a jej autor v nej cituje viacero zákonov, právnych noriem a judikátov našich aj zahraničných súdov.
Odvoláva sa najmä na tvrdenie, že Matik bol od roku 2002 v zahraničí a nemal vedomosť nielen o tom, že bol na Slovensku odsúdený, ale že bol vôbec trestne stíhaný.
Poukazuje aj na rozporné tvrdenia ŠTS v Pezinku. Ten vlani pri zamietnutí Matikovej žiadosti na jednom mieste tvrdí, že o stíhaní musel vedieť najneskôr v čase zadržania Fruniho so Šebeščákom (28. 2. 2002).
No o niekoľko strán ďalej súd použil zásadu „v pochybnostiach v prospech obvineného“, keď uznal, že o odsúdení sa dozvedel v deň zadržania v Srbsku (28. 1. 2015).
Ďalej v sťažnosti konštatuje, že v čase odchodu jeho klienta z republiky nebolo začaté trestné stíhanie vo veci.
Stalo sa tak o štyri dni a obvinenie voči nemu bolo vznesené o 28 dní. Oba súdy sa podľa Kuzmu uchyľujú k nepodloženým úvahám, čo jeho klientovi mohlo byť známe a čo mu nepochybne nemohlo uniknúť.
Na záver advokát žiada ÚS SR, aby nálezom rozhodol, že uzneseniami oboch súdov bolo porušené právo Matika na spravodlivé súdne konanie.
Verdikt NS SR žiada zrušiť a prípad mu vrátiť na nové konanie. Od oboch súdov žiada finančné zadosťučinenie spolu dvetisíc eur a uhradiť trovy konania.
Pridelená sudcovi ÚS SR
„Sťažnosť sťažovateľa F. M. bola ÚS SR doručená 7. januára 2016. Dňa 13. januára 2016 bola na neverejnom zasadnutí pléna ÚS SR náhodným výberom pridelená sudcovi spravodajcovi, ktorý ju pripraví na predbežné prerokovanie v senáte,“ informovala nás Anna Pančurová, hovorkyňa ÚS SR.
Matik spolu so svojím druhým obhajcom Jozefom Sabom chce dovtedy doplniť dôkazy o ďalšie.
„Pracujeme na preklade niektorých listín zo srbského do slovenského jazyka. Mali by dokázať, že naše úrady Srbom zopakovať proces sľúbili v čase, keď už našu žiadosť o otvorenie prípadu zamietli,“ povedal nám obhajca Jozef Sabo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári