Peňaženky majiteľov naftových motorov sa momentálne musia cítiť veľmi príjemne. Po dlhých mesiacoch zlacňovania klesli ceny nafty už aj v Košiciach pod hranicu 0,9 eura/liter, čo je ich historické minimum. Hoci klesá aj cena benzínu, analytik upozorňuje, že nižšie už zrejme ceny pohonných hmôt nepôjdu.
KOŠICE. Ešte začiatkom apríla 2012 sme za liter nafty platili podľa údajov portálu auto.sme.sk priemerne 1,481 eura, aktuálny slovenský priemer je okolo 95 centov.
V Košickom kraji sú momentálne tri čerpačky, kde naftu majú dokonca za menej ako 0,9 eura. Najnižšiu cenu sme našli pri košickom hypermarkete Tesco, kde by nám predali naftu za 89 centov.
Benzín na minimá nesiaha
V prípade benzínu je situácia podobná, avšak na rozdiel od nafty jeho cena historické minimá v eurách z februára 2009 ani zďaleka neatakuje.
Presne pred šiestimi rokmi sme tankovali benzín priemerne za 98 centov, momentálna najnižšia cena na pumpách pri Hypertescu a Metre je o desať centov vyššia.
Pod 1,1 eura za liter natankujeme ešte na čerpačke TaM Autohof, no priemerné ceny na Slovensku sú ešte vyššie a dosahujú cca 1,14 eura za liter.
K zníženiu cien pohonných látok výrazne napomáha pokles cien ropy Brent, ktorá momentálne osciluje tesne nad 32 dolármi za barel.
Ešte pred poldruha rokom však stála až vyše trojnásobok a to takmer 105 eur. Klesanie trochu tlmí dolár, ktorý za ten čas vzrástol voči euru o vyše 22 percent.
Ropa ceny tankovania ovplyvňuje menej ako štát
Reptanie nielen košických motoristov na pomalé klesanie cien pohonných látok síce má kvôli pomerne malej konkurencii čerpačiek na východe Slovenska svoje opodstatnenie, no podiel ceny ropy na cenách benzínu momentálne netvorí ani štvrtinu, pri nafte to je len necelých 20 percent.
Väčšinu ceny benzínu a nafty totiž tvoria rôzne dane a poplatky do fondu Štátnych hmotných rezerv.
Priestor na ďalšie zlacňovanie je len minimálny
Analytik spoločnosti Colloseum František Bostl si myslí, že ceny pohonných hmôt sa momentálne asi dostali na svoje minimá.
Zároveň pochybuje, že by sa ropa Brent mohla trvalejšie usadiť okolo hranice 30 dolárov za barel, čo by v praxi znamenalo udržanie, resp. jemný pokles súčasných cien nafty a benzínu.
„Priestor pre ďalší prepad cien je už len minimálny, takmer nulový. Ceny pohonných hmôt môžu v krátkodobom horizonte v nadväznosti na súčasné dianie ešte poklesnúť, no už nie výrazne. Tento rok bude skôr v znamení očakávaného rastu. A to nielen z pohľadu rastu marží majiteľov čerpačiek, no aj s ohľadom na rast ceny ropy,“ povedal nám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári