Tento ročník sa v niečom predsa len líšil. Organizátori ho venovali významnej osobnosti, gemerskému rodákovi – rozprávkarovi Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému.
KOŠICE. Originálny program, chutné gurmánske „lakocinky“, skvelá muzika a výborná atmosféra každoročne sprevádzajú Gemerský bál.
Gemerčania sa v družnej priateľskej nálade stretli v košickom Dome umenia. Tento rok už po 26. raz. Napriek vysokému bálovému jubileu zakaždým dokazujú, že sa vedia skvelo baviť.
Rodisko slávnych rodákov
„Náš rodný kraj – Gemer a Malohont – má množstvo prívlastkov, ktoré ho viac – menej vystihujú. Mne určite najviac rezonuje tento – Gemer – rodisko slávnych rodákov. Aj preto dnes večer začíname tradíciu, s ktorou, pri dobrej konštelácii hviezd, by mohli Gemerské bály v Košiciach žiť svoj život ďalších 25 rokov. Áno, až toľko osobností nám dal náš rodný kraj,“ priblížil zúčastneným richtár Spolku Gemerčanov v Košiciach Ján Piater.
Motívy Dobšinského sprevádzali celý bál. Hostia sa viac dozvedeli o jeho živote. Napríklad, že sa narodil v obci Slavošovce, väčšinu života prežil v obci Drienčany, kde je mu venované aj novootvorené múzeum.
Zazneli tiež úryvky z jeho rozprávok. Po „Bužni“ boli vystavené rôzne rozprávkové postavy. Do tanca počas večera striedavo hrali košická hudobná skupina Triton a Ľudová hudba Karola Radiča z Klenovca.
Blízke a vrúcne vzťahy
Na plese sme zastihli aj čestného prezidenta Klubu Zemplínčanov v Košiciach Jána Poprendu.
Priblížil, že na Gemerský bál vždy chodieva niekto z výboru ich klubu. S klubom Gemerčanov majú podľa neho Zemplínčania blízky a vrúcny vzťah.
„Ľudia pochádzajúci z Gemera a zo Zemplína, tých spája jedno, vzťah k rodnému kraju. Keďže žijeme v Košiciach, preniesli sme si tradície sem.“
Zvyky a tradície gemerského regiónu priblížila cez ľudové výrobky Gabriela Medveďová, dobrovoľníčka z občianskeho združenia Ozveny so sídlom v Hrachove v okrese Rimavská Sobota.
Dlhý, Široký, Bystrozraký
Hostia si tak mohli pozrieť bábiky oblečené v typických krojoch z regiónu Gemer – Malohont. Zastúpenie mali napríklad kokavský, kunovský či tisovský kroj.
„Keďže téma večera je Rozprávkovo, máme tu fľaštičky oblečené do krojových košieľok, ktoré znázorňujú Bystrozrakého, Širokého či Dlhého alebo tiež poľovníka.“
Kto chcel, mohol si kúpiť slivkový lekvár, uvarený starou pôvodnou receptúrou v medenom kotlíku vlani na slivkových hodoch.
Hostia neodchádzali domov naprázdno. Tešili sa najmä výhercovia bohatej tomboly.
Súbor Jahôdka. Folkloristi sa vyzvŕtali na parkete. Foto: Judita Čermáková
Richtár Piater, primátor Raši. Dostali plaketu od obce Slavošovce. Foto: Judita Čermáková
Ľudové výrobky. Prezentovali tradície Gemera. Foto: Judita Čermáková
Ľudová hudba. Klenovčania rozohriali svojou muzikou krv. Foto: Judita Čermákov á
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári