Pod názvom Farebný svet variácií sa v Múzeu Vojtecha Löfflera (MVL) nachádzajú prevažne nevystavené diela zo súkromných zbierok.
KOŠICE. Výstava mapuje autorovu tvorbu od šesťdesiatych rokov po rok 2005. Výnimočný je fakt, že takmer 50 rokov Milan Laluha v Košiciach nevystavoval.
O výtvarníkovom štýle, takzvanej laluhovskej formule, znakoch či motívoch je toho vo všeobecnosti známe veľa. Práve zdanlivá jednoznačnosť a rozpoznateľnosť jeho diela podnecujú stále k novým pokusom o výklad Laluhovej tvorby.
„Máloktorý maliar sa stal tak zavčasu a tak natrvalo sám sebou ako Laluha,“ uviedla v knihe o umelcovi Iva Mojžišová.
Umelec, člen Skupiny Mikuláša Galandu, sa narodil v Tekovských Lužanoch v roku 1930. Patril k prvým absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Dlhodobo rozvíjal charakteristický autorský program, v ktorom sa obrazne vracal do detstva, počas ktorého ho fascinovali kolobeh života a práca na vidieku.
Tetky a gazdovia
„Redukoval farebnosť svojich obrazov na typické kombinácie červenej, zelenej, žltej a modrej. Neodmysliteľný motív Laluhových obrazov sú ľudia: dedinské ženy s hlavami zahalenými v šatkách a chlapi v klobúkoch,“ naznačila Milena Gašajová, riaditeľka MVL.
Tetky a gazdovia v maliarových kompozíciách sú podľa jej slov situovaní v krajine, za humnami či krčme.
Laluha získal za svoje diela množstvo ocenení – Cenu Cypriána Majerníka, Cenu Osvalda Liciniho na 33. Bienále v Benátkach, Cenu Slovenského fondu výtvarných umení na I. Bienále maľby v Košiciach i vyznamenanie Rád Ľudovíta Štúra II. triedy za celoživotné mimoriadne zásluhy o rozvoj umenia a kultúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári