KOŠICE. Nikde na Slovensku sa zamestnávatelia tak nesnažia obchádzať zákony ako na východe.
V Košickom kraji stúpa počet nelegálnych zamestnancov, Inšpektorát práce ich odhalil stovky.
Dvojtretinový nárast
Podľa Mariána Bednarčíka z Národného inšpektorátu práce v Košiciach v roku 2015 zistili 618 nelegálne zamestnaných osôb, pričom rok predtým ich bolo „len“ 375.
„Evidujeme teda nárast o 243 nelegálne zamestnaných,“ vysvetľuje Bednarčík.
K nelegálnemu zamestnávaniu najčastejšie dochádza v odvetví stavebníctva, veľkoobchodu, v ubytovacích a stravovacích službách. Zaujímalo nás, aký najzávažnejší prípad v Košickom kraji vlani zaznamenali.
„Pri inšpekcii práce sme u kontrolovaného subjektu zistili jedenásť nelegálne zamestnaných osôb, pritom celkový počet zamestnancov bol nulový. Práca, ktorú vykonávali mala charakter závislej práce. Išlo o manuálne výkopové práce, robené v určenom čase, s pracovným náradím zamestnávateľa, v jeho mene.“
Podľa Zákonníka práce však závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu.
Pokuty za vyše milióna eur
A akým spôsobom prebieha nelegálne zamestnávanie?
„Zamestnávateľ pred začiatkom výkonu práce nemá zo zamestnancom uzavretý pracovnoprávny vzťah a neprihlási ho v Sociálnej poisťovni.
„V roku 2015 sme s tímom inšpektorov Kobra navrhli za nelegálne zamestnávanie pokuty vo výške 1 149 500 eur u 240 zamestnávateľov a u niektorých aj opakovane,“ dozvedeli sme sa.
Pri usvedčení z nelegálneho zamestnávania jednej osoby hrozí zamestnávateľom pokuta od 2 do 200-tisíc eur.
Ak bez zmluvy či dohody zamestnávajú dvoch a viac ľudí, pokuta je v rozmedzí 5– až 200-tisíc eur. Nepoctivá firma sa ocitá v registri nelegálnych zamestnávateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári