Nové nariadenie pre mäsiarov
Prednedávnom dostal policajný kapitán Árpád Sárossy hlásenie od hlavného mestského lekára, podľa ktorého košickí mäsiari uschovávajú čerstvé mäso určené na výrobu safaládok, klobás a párok v drevených debnách.
Tie sú z hygienického hľadiska absolútne nevyhovujúce a nebezpečné. Výsledkom následného policajného vyšetrovania bolo nové nariadenie. Podľa neho majú byť drevené nádoby vymenené za cínové.
(Felsőmagyarország, 2.2.1916)
Széchenyiho park v ohrození. Pažravé vrany ničia všetko
Viackrát sme sa už zaoberali smutne známou a neudržateľnou situáciou, ktorá v súčasnosti panuje v Széchenyiho parku.
Na tomto príjemnom a obľúbenom mieste sa v poslednom období natoľko rozmnožili vrany, že príchodom jari tam nenájdeme jediného spevavca. Dokonca je možné, že mladé ihličnany sa ani nezazelenajú, keďže tie odporné čierne zvery vyďobú aj konáre.
Kŕkajúce kavky zahaľujú celé okolité nebo čierňavou a u človeka vyvolávajú tie najdesivejšie pocity. Len v blízkosti zdochlinísk vidno také množstvo hrozných zvierat pokope. Ak ich niečo alebo niekto vyplaší, vzlietajú vo veľkých kŕdľoch a spôsobujú taký náramný hluk, že okoloidúcemu privodia snáď aj hluchotu.
Nie je to tak dávno čo sa nám do redakcie dostala sťažnosť od istého občana z Eszterházyho ulice. Vo svojom liste ďakuje novinám, že sa tejto témy už viac krát chopili a zároveň uvádza ako tomu bolo pred dvoma rokmi.
Sťažovateľ spomína, že v tom čase bol ničením vrán a udržiavaním poriadku parku poverený vtedajší policajný komisár István Orosz.
Ten svoju úlohu plnil zodpovedne: cesty nechal opraviť a vrany vykynožiť. Poveril niekoľkých ľudí aby v skorých ranných hodinách organizovali skutočný hon. Popritom nechal ničiť aj hniezda.
Takto sa nakoniec podarilo očistiť park od škodlivých a škaredých vtákov. V tomto roku sa však nedeje vôbec nič. Úrady sa o park nestarajú, všetko nechávajú zanedbané.
Preto až keď nám vysvitne jarné slnko, a kým sa zazelenajú kríky a trávniky medzi stromami, park bude úplne osirelý. Spev vtákov i kvitnúce ihličnany budú už minulosťou. Namiesto nich však zostane odporné, nepekné a hlučné krákanie.
Mestský park je jedným z najkrajších miest Košíc, preto by nemal miestny skrášľovací spolok dopustiť, aby sa toto príjemné miesto zničilo. Úrady by mali okamžite konať vo veci vyhubenia vrán.
(Felsőmagyarország, 15.2.1916)
Abnormálne počasie
Podľa kalendára by už zima mala byť na ústupe. No ona sa akosi zasekla a tvrdošijne obkolesila pohoria i mestá. Mrazom sa drkocú zvieratá i ľudia.
Včera sme tu mali ešte len dážď so snehom, alebo lepšie povedané, skôr dážď než sneh, ktorý vytvoril veľké ligotavé mláky na cestách. Ráno sme už vstávali do treskúcej sa zimy, mláky pokryla vrstva ľadu a spomedzi hôr k nám dul silný vietor.
Ľudia ostali ukrytí vo svojich obydliach, pískajúci vietor zahnal všetkých z ulíc, ktoré tak zívali prázdnotou. Pomaličky začali padať aj snehové vločky s neustále silnejšou intenzitou až kým nezachvátila mesto poriadna snehová metelica, ktorá spadla z neba ako veľký biely záves.
Strašné počasie vyčíňalo celý deň a silné vetrisko ešte aj v nočných hodinách.
(Felsőmagyarország, 22.2.1916)
Klzké chodníky
S príchodom druhej zimy sa ocitli chodníky znova pod hrubou, tvrdou a nebezpečnou vrstvou ľadovej kôry.
Hlavne o údržbu vedľajších ulíc sa akosi úrady nestarajú a nechcú si ich všímať. No situácia nie je o nič lepšia ani na frekventovanejších uliciach.
Napríklad na Kossuthovej ulici (dnešná Mlynská ul.), kde je premávka snáď najhustejšia, sú chodníky také klzké, že sa dá po nich chodiť len pomaly dupkajúc. No ani väčšia bdelosť nezaručí chodcovi istotu pred vážnejším poranením.
Vyzývame preto políciu i príslušne úrady, aby pre údržbu chodníkov niečo spravili, veď v prvom rade tu ide o zdravie a bezpečnosť ľudí. Nežiadame nič viac len to, aby si každý plnil svoju zverenú úlohu zodpovedne.
(Felsőmagyarország, 24.2.1916)
Stúpajúci Hornád
Keď sa zamrznutý Hornád začne topiť a jeho ľady sa pohnú, vždy to prináša pre mesto veľké riziko povodní.
Niekedy stúpne hladina rieky natoľko, že opustí svoje koryto a zaplaví okolité obytné štvrte, pivnice a polia.
Takýto prípad sa stal pred niekoľkými týždňami, keď sa Mlynský náhon vylial a spôsobil v niektorých pivničných bytoch hotovú katastrofu. Hladina vody v Mlynskom náhone dôsledkom ľadochodu začala včera znova stúpať.
O vzniknutej situácií bol upovedomený mernícky úrad v Košiciach, ktorý ihneď vyslal na miesto hlavného inžiniera Emila Grósza. Ten prijal potrebné bezpečnostné opatrenia, aby sa predišlo možným nešťastiam.
(Felsőmagyarország, 2.2.1916)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári