KOŠICE. Košické vysoké školy majú za sebou prvý týždeň ostrého štrajku za systémové zmeny v školstve. Prvá zapojená pedagogička, Alžbeta Bojková z Katedry histórie FF UPJŠ, ho hodnotí pozitívne.
„Sme vždy týždeň za Bratislavou a kým v hlavnom meste pripravovali program na celý tento týždeň už minulý, my sme tento týždeň ešte len začali a chystáme veľké akcie na budúci týždeň.“
Za najväčší úspech považuje zapojenie sa študentov, ktorí prinášajú kopu skvelých nápadov.
„Kolegovia z iných miest neverili vlastným očiam, ako sa košickí študenti angažujú. Sami prichádzajú s nápadmi, čo môžu urobiť, oznamujú mi, čo majú v pláne, čo chcú atď. Už nečakajú, že im budeme pomáhať. Stretávajú sa na internátoch a tvoria spoločne, aj keď sú z rôznych univerzít.“
Aj študentky histórie Barbora a Dominika podporujú štrajk. Pred piatkovou prednáškou o občianskom aktivizme rozdávali študentom srdiečka.
„Lebo ide o láskavý štrajk. Študenti na srdiečka napíšu svoje pocity zo štrajku.“
Akciu podporujú celý týždeň, chystajú sa aj na ďalší.
„Som presvedčená, že to pomôže budúcnosti. Nám aj našim deťom. To už nie je čisto o učiteľoch. Možno raz budem učiť, preto by som chcela mať lepšie podmienky na vyučovanie a chcem tieto podmienky aj pre svoje deti. A to nielen platové podmienky. Napríklad je smutné, že si učitelia musia kupovať za svoje peniaze pomôcky pre deti.“
Národný buditeľ
Do štrajku v Košiciach oficiálne vstúpilo 12 vysokoškolských učiteľov. Z Fakulty umení (TUKE), Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty (UPJŠ) a z Katedry chémie, biochémie a biofyziky (UVLaF).
„Podporuje nás oveľa viac učiteľov, chodia aj na naše diskusie a prednášky spolu so študentmi. Niektorí sa nezapojili do ostrého štrajku, lebo tomu nerozumejú a nechce sa im to čítať. Učitelia sa sťažujú, že študenti sú apatickí, no mne sa zdá, že aj veľa učiteľov je apatických a nechce sa im to riešiť. To je ten hlavný problém. Keby chápali, o čom to celé je, myslím si, že by vstúpili do štrajku. Cítim sa už ako národný buditeľ, ktorý chodí a vysvetľuje.“
Štrajkujúci učitelia teraz pracujú bez nároku na mzdu. Na ich finančnú podporu vznikol fond pomôž.sk, kde ľudia doteraz vyzbierali cez 58–tisíc eur.
„Je možnosť odtiaľ si zobrať peniaze, keď niekto potrebuje a nechce prestať štrajkovať. Ale zatiaľ sme to nevyužili, lebo učitelia sa hanbia z toho vziať. Ale nechceme prestať, takže pokiaľ bude taká situácia, aká je, tak možno si vezmeme odtiaľ aspoň peniaze na zaplatenie mobilov.“
Alžbeta Bojková si myslí, že budúci týždeň sa do štrajku zapojí viac pedagógov. Aj vďaka akciám, ktoré chystajú.
„V utorok bude panelová diskusia s autoritami z našich troch univerzít. Bez ohľadu na to, či sú za alebo proti štrajku. Oslovili sme viacero ľudí z vedenia, uvidíme, kto príde. V stredu chceme na Hlavnej urobiť koncert a akciu pre verejnosť.“
Iniciatíva slovenských učiteľov štrajkuje hlavne za primerané ohodnotenie pedagógov, vybavenie škôl didaktickými prostriedkami a zmenu zákona o kontinuálnom vzdelávaní pedagógov.
Alžbeta Bojková (vľavo) so študentmi. Pripravujú akcie aj na verejnosti. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári