Po dvoch dekádach fungovania je Spoločnosť detskej onkológie podpísaná pod projektmi, vďaka ktorým liečba ťažko chorých detí napreduje do dnešných dní.
KOŠICE. Pred dvadsiatimi rokmi – 16. februára – vznikla na podporu malých onkologických pacientov spoločnosť pri Oddelení detskej onkológie Detskej fakultnej nemocnice Košice.
Pri zrode nadácie, neskôr občianskeho združenia stála primárka oddelenia Irina Oravkinová s ďalšími zamestnancami.
Do vlastného
V tom čase sa detskí onkologickí pacienti liečili na klinike detí a dorastu, bez izby či postele pre matky a s jednou toaletou. „Chceli sme zlepšiť fyzický komfort hospitalizovaných detí a tiež, aby sa naši lekári a sestry ďalej vzdelávali.“
V roku 2002 sa oddelenie presťahovalo do vlastných priestorov, v ktorých sídli dodnes.
Najmä s pomocou sponzorov sa investovalo do zdravotníckej techniky, rekonštrukcie oddelenia, vytvorenia parku s ihriskom v átriu vedľa oddelenia. Nakúpili sa postele, prístroje, špeciálne žiariče či pumpy na dávkovanie liekov.
Projektant otec pacienta
Významným krokom bolo ďalšie vzdelávanie pracovníkov oddelenia. Na zahraničných stážach sa priučili od kolegov z iných krajín a nadviazali s nimi cenné kontakty pre ďalšiu spoluprácu.
Oddelenie dýcha takmer domáckou atmosférou, už roky ju dotvárajú veselé farby a maľby po stenách. Projektoval ho inžinier Ján Zajec, ktorého dieťa bolo onkologickým pacientom. „Preto bol jeho vzťah k projektu iný a to je dôvod, prečo oddelenie pôsobí domáckym dojmom.“
K rodinnej atmosfére prispieva aj fakt, že onkologické ochorenia sú chronické, preto od diagnostikovania až do dospelosti ostáva pacient v kontakte s oddelením.
„S pacientmi máme bližšie vzťahy, pretože sme spolu dlho aj po ukončení liečby. Deti, ktoré kedysi chodili do táborov pre onkologických pacientov, sú teraz už ako dospelí ich vedúcimi. Vedúci sústavy táborov je náš bývalý pacient, policajt v aktívnej službe. Ďalšia bývalá pacientka vyštudovala medicínu a ponúkla sa, že bude robiť táborovú lekárku.“
Zachovanie oddelenia
Pred rokmi sa uvažovalo o zrušení detskej onkológie v Košiciach. Deti z východného Slovenska by sa tak liečili v Bratislave alebo v Banskej Bystrici.
Oravkinová považuje za najväčší úspech, že vybojovala jeho zachovanie. Detskí pacienti tak majú z nemocnice bližšie k rodine a k domovu.
Výbor združenia tvoria zamestnanci oddelenia, rodičia pacientov a bývalí pacienti. „Rodičia pacientov v aktívnej liečbe sa snažia zlepiť svoj rozbitý život. A ak je liečba úspešná, tak chcú rýchlo zabudnúť. Oba prípady sú úplne pochopiteľné. Stále však ostávajú ľudia, ktorí v našej spoločnosti chcú pomáhať, a to je šťastie.“
Ročne pribudne na onkologickom oddelení 50 – 55 nových pacientov. Liečba je úspešná v 80 percentách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári