KOŠICE. Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach pripravilo výstavu pri príležitosti 60. výročia založenia Spojeného ústavu jadrových výskumov (SÚJV) v ruskej Dubne.
Spoluzakladateľom tohto ústavu bolo i Československo.
Výstava prostredníctvom informačných panelov a interaktívnej prezentácie približuje históriu i súčasnosť ústavu a dokumentuje spoluprácu obidvoch fyzikálnych pracovísk.
Košická Katedra jadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a oddelenie fyziky vysokých energií Ústavu experimentálnej fyziky SAV udržiavajú so SÚJV už viac ako 50 rokov dlhodobú a intenzívnu spoluprácu.
Podľa zástupcu riaditeľa Laboratória teoretickej fyziky SÚJV v Dubne Michala Hnatiča fotografie dokumentujú okrem histórie i unikátne zariadenia, ktoré sa tam nachádzajú.
V prípade, ak by niekto mal záujem navštíviť tento ústav v Rusku, vyjdú mu podľa jeho slov v ústrety.
Zľava člen výboru pre spoluprácu SR so SÚJV Stanislav Vokál, generálny riaditeľ STM Eugen Labanič, riaditeľ Ústav experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV Košice Peter Kopčanský, zástupca riaditeľa LTF SÚJV Dubna Michal Hnatič, Viktor Voronov zo SÚJV Dubna, vedecký sekretár SÚJV Boris Starchenko a Gabriela Martinská z PF UPJŠ Košice.
Exkurzia k reaktoru
"Sme schopní zorganizovať exkurziu aj priamo k reaktoru. Je to bezpečné. Fyzici to majú pod kontrolou, takže sa nemusíme obávať. Je teda možné navštíviť ústav, ale pre širokú verejnosť je lepšie sprístupniť fotografie alebo digitálne interaktívne prezentácie u nás na Slovensku," dodal Hnatič.
SÚJV v Dubne preslávilo začiatkom roka nájdenie nových prvkov Mendelejevovej tabuľky. Na výstave v Košiciach to prezentujú interaktívnou formou.
STM v Košiciach dlhodobo spolupracuje so SÚJV. Výstava je podľa generálneho riaditeľa múzea Eugena Labaniča toho výsledkom.
"Spolupracujeme napríklad aj so švajčiarskym CERN-om, naši ľudia ho navštívili a pravdupovediac v Dubne sme neboli. Je to taká príprava, aby sme navštívili i tento ústav," povedal Labanič.
SÚJV je významnou medzinárodnou organizáciou v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky. Bol založený v Moskve 26. marca 1956. Medzi jedenástimi zakladajúcimi štátmi bolo aj Československo.
Vedecká komunita SÚJV vznikla ako združenie zástupcov najlepších vedeckých škôl v jadrovej fyzike. História vývoja ústavu je spojená s vynikajúcimi vedcami a organizátormi výskumu.
Vernisáž sa uskutoční v pondelok o 16.00 h v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach na Hlavnej ulici.
Výstava potrvá do 13. marca.
Foto k článku: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári