Občianske združenie Sosna rozbieha na Slovensku ojedinelý projekt pre deti Ide sa do lesa.
KOŠICE. Bude obsahovať 50 aktivít, ktoré by deti mali zažiť skôr, než dosiahnu 13 rokov. Ako informoval Štefan Szabó zo Sosny, projekt dostane deti nielen do lesa, ale pripomenie im staré hry, ktoré hrávali kedysi aj ich rodičia.
„Do projektu s názvom Ide sa do lesa sa zapoja školy z Košíc a Spišskej Novej Vsi. Plánované aktivity pomôžu rodičom aj učiteľom, aby sa ich deti dobrodružnou a hravou formou vrátili do prírody, kde si odbúrajú stres, agresivitu, zlepšia si sústredenie, motoriku a logický úsudok,“ povedal Szabó.
Doložil, že projekt reaguje na skutočnosť, že stále viac rodičov si uvedomuje, že ich deti vyrastajú prakticky bez kontaktu s prírodou, bez pohybu v prírode, bez dobrodružných hier na lúkach, v lesoch a pri potokoch.
"Pritom si väčšina z nich ešte pamätá, ako na svahoch váľali sudy, ako na rieke hádzali žabky, ako stavali na potoku hrádzku alebo mlyn, ako si v lese stavali bunker, alebo ako si z trávy robili píšťalku. Škôl, ktoré by svoje deti aspoň raz za čas posielali aj do prírody, je však u nás ako šafranu. Sosna chce tento stav zmeniť k lepšiemu prostredníctvom projektu Ide sa do lesa,“ uviedol Szabó.
Sosna má 23 rokov
„Občianske združenie Sosna sa už 23 rokov zameriava na environmentálnu výchovu a vzdelávanie. Naše aktivity uskutočňujeme v Ekocentre Sosny v obci Družstevná pri Hornáde, blízko Košíc. Na základe inšpirácií, ktoré sme našli u britskej organizácie National Trust, sme sa rozhodli, že prostredníctvom atraktívnych zážitkovo-ekologických vzdelávacích programov privedieme deti späť do prírody tak, aby sa o nej a v nej mohli učiť aj hýbať,“ vysvetľuje Szabó.
Doložil, že v rámci projektu, ktorý podporila Nadácia Volkswagen Slovensko a Embraco Slovakia, s.r.o., bude vytvorený Súbor aktivít, ktorými žiaci hravou a pohybovou formou spoznajú prírodu, budú pripravené školenia pre učiteľov, ktorí budú na projekte spolupracovať, budú pripravené Metodické materiály pre učiteľov a Zápisník objaviteľa pre deti.
Oživia detské hry
„V spolupráci s vybranými učiteľmi škôl z košických a spišskonovoveských škôl sa pokúsime oživiť tradičné detské hry, viazané na prírodné prostredie. Staré hry budú doplnené novými aktivitami, ako aj prispôsobenými hrami z iných krajín. Kritériom pre výber aktivít je nielen to, že sa musia odohrávať v prírodnom prostredí, ale aj to, že sa deti hravou formou na vlastnej koži oboznamujú s prírodou a jej zložkami,“ uviedol Szabó.
Pripravený súbor hier a ich metodika sa odskúšajú na pracovnom seminári Sosny s učiteľmi, ktorí ich budú testovať vo svojich triedach. Deti čaká päť zaujímavých okruhov aktivít - Dobrodruh, Objaviteľ, Lesný muž - lesná žienka, Prieskumník a Strážca.
„Po odskúšaní a vyhodnotení najvhodnejších hier a po vyškolení pedagógov v metodike sa obrátime aj na širokú verejnosť rodičov a detí. Metodický materiál a Zápisník objaviteľa budú voľne dostupné na internete a šírené tak, aby sa dostali do povedomia širokej verejnosti,“ povedal Szabó.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári