Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:01

Oceliari po už tradičnom obrate získali miestenku do Ligy majstrov

Hokejisti HC Košice si víťazstvom 4:3 nad MHC Martin zabezpečili víťazstvo v základnej časti Tipsport ligy.

(Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

Hokejisti HC Košice si víťazstvom 4:3 nad MHC Martin v 51. kole zabezpečili víťazstvo v základnej časti Tipsport ligy.

KOŠICE. "Oceliari" v zápase prehrávali 0:2 aj 1:3, no napokon sa im podarilo zvíťaziť, vďaka čomu si zároveň poistili aj účasť v Lige majstrov.

Košičanom stačilo v zápase s Martinom neprehrať v riadnom hracom čase. V druhej tretine to s nimi vyzeralo zle, keď prehrávali 0:2 aj 1:3. Líder tabuľky však v nedávnych kolách už viackrát dokázal takýto stav otočiť a tak tomu bolo aj v 51. kole.

Zverenci Rostislava Čadu strelili v tretej tretine tri góly a napokon Martinčanov zdolali 4:3.

Na čele tabuľky majú Košice tri kolá pred koncom už nedostihnuteľný náskok a tak je jasné, že do play off pôjdu ako najvyššie nasadený tím.

Ich prvenstvo v základnej časti zároveň znamená istotu účasti v Lige majstrov. V nej východniari učinkovali aj v prvých dvoch ročníkoch.

Priebeh stretnutia

Diváci si v úvodnej tretine veľa hokejovej krásy neužili a do 15. minúty boli k videniu iba dve strely. V závere prvej časti sa brankári predsa len zapotili. V 16. minúte sa martinský Dzubina prezentoval efektným "semaforom" proti strele Jankoviča.

O dve minúty nato hrali domáci presilovku, no paradoxne mohli inkasovať po úniku Galamboša.

Druhá časť priniesla svižnejší hokej. Už po 61 sekundách bol v akcii videorozhodca, ktorý na radosť Martinčanov uznal gól Rzavského. Odpovedať mohol krátko na to Jenčík, ale svoj krátky únik nezakončil ideálne.

Nevýrazným domácim strelil druhý gól Poliaček, ktorý sa po Murčekovej prihrávke dostal za košickú obranu a na dvakrát prekonal Melicherčíka. Košický brankár inkasoval zo šiestich striel dva góly a od 23. minúty ho vystriedal Halász.

Domáci následne zvýšili dôraz v obrane i útoku a v 24. minúte znížili. Chovan sa elegantne zbavil martinského obrancu a jeho strelu bez problémov dorazil Jenčík - 1:2.

Vyrovnať mohol Bartoš, ktorý mal v druhej tretine dve sľubné príležitosti, ale Dzubinu neprekonal.

V druhej časti sa hralo najmä pred martinským bránkárom, ale v 37. minúte gólovo opäť udreli hostia. V 37. minúte sa Dírer neunáhlil so strelou medzi kruhmi, posunul puk voľnému Cipulisovi a ten prestrelil Halásza. Košičanom sa vydaril vstup do tretej tretiny, v ktorej znížili na 2:3 už po 23 sekundách.

Šedivého strelu tečoval Suja a Dzubina bol bezmocný.

V 49. minúte sa už Košičania radovali z vyrovnávajúceho gólu, no hlavný rozhodca po porade s videorozhodcom gól pre hru vysokou hokejkou neuznal. Domáci si však všetko vynahradili už v nasledujúcej akcii. Na Jenčíkovu prihrávku si nakorčuľoval Spilar a zblízka prekonal Dzubinu.

Tretia tretina patrila Košičanom a tí svoju prevahu potvrdili aj v 52. minúte. Hrnka prihrávkou spoza bránky hľadal Milého, no puk do martinskej bránky nešťastne zrazil obranca Dlouhý - 4:3.

Hostia v 60. minúte skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, ale napriek tlaku sa im vyrovnať nepodarilo.

Hlasy trénerov

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Dnes sme mali prvú možnosť vyhrať základnú časť a to nám zväzovalo ruky i nohy. V úvode zápasu sme nehrali úplne zle, ale chýbal nám dôraz a neboli sme to my, kto strelil prvý gól. Naopak, po individuálnych chybách sme dostali dva góly. O to viac si cením úsilie a prácu hráčov, ktoré viedli k víťazstvu v dnešnom zápase i v základnej časti."

Ivan Dornič, tréner MHC Martin: "V prvom rade gratulujem domácemu trénerovi k víťazstvu. Jeho tím dokázal otočiť výsledok z 1:3 na 4:3. Naši hráči však urobili maximum. Obrana nášho tímu bola preťažená. Mali sme viacero hráčov zranených a počas zápasu ešte odstúpil obranca Jáchym. V obrane museli zaskakovať útočníci. Košice na nás v tretej tretine vyvinuli veľký tlak. Naši hráči sa nemajú za čo hanbiť."

Štatistika

HC Košice - MHC Martin 4:3 (0:0, 1:3, 3:0)

Góly: 24. Jenčík (Chovan), 41. Suja (Šedivý), 49. Spilar (Jenčík), 52. Hrnka (Deyl) - 22. Rzavský (Sprukts), 23. Poliaček (Murček), 37. Cipulis (Dírer, Galamboš).

Rozhodovali: Orolin - Bednár, Smrek, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3044 divákov.

Zmeny: 23. Halász (Koš.) namiesto Melicherčíka

Zostavy:

Košice: Melicherčík (23. Halász) - Deyl, M. Dudáš, Jankovič, E. Šedivý, Macejko, Cebák, Pavúk - P. Bartoš, R. Jenčík, Spilar - Hrnka, Suja, Tibor Varga - Milý, Češík, Boltun - Matúš Chovan, Šoltés, Hričina

Martin: Dzubina - Jáchym, Rusina, Pokrivčák, M. Dvořák, Tomáš Varga, J. Dlouhý, M. Vyskoč,Trávniček - Cipulis, Galamboš, Kabáč - R. Varga, Sprukts, D. Rzavský - Poliaček, Murček, F. Nemček - Jass, Dírer, Uhrík

HK Orange 20 18 1 0 1 0 0 16 22:83 5

Pozn.: HK 36 Skalica vylúčili zo súťaže (za tri kontumácie) a jej výsledky anulovali.

Pozn.: Popradu po skončení základnej časti odpočítajú tri body.

Legenda: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body.