Čo všetko by mala vedieť jedna praktická žena? Okrem varenia a ručných prác aj pestovať rastliny, chovať zvieratá, viesť domáci rozpočet, starať sa o svoje zdravie, o novorodenca aj o starého človeka. To stanovuje normatív ministerstva školstva.
KOŠICE. Výučný list praktickej ženy získavajú dievčatá po dvoch rokoch štúdia. Napríklad na SOŠ Jána Bocatia, v pracovisku v Šaci.
„Dnes sme mali hodinu varenia a pripravili sme šišky s džemom,“ víta nás 14 žiačok, adeptiek na praktickú ženu.
„Kamarátky tu chodili a pochvaľovali si, ako je tu dobre. Trochu som vedela variť aj z domu, ale nie tak dobre a vyšívať som predtým nevedela vôbec. Rada chodím do školy, je tu zábava, chodíme každý deň. Potom by som si chcela v Košiciach urobiť maturitu a nájsť si prácu,“ hovorí Silvia (16) zo Šace.
Jej kamarátka Pamela (16) v tom nemá tak jasno.
„Zatiaľ neviem, čo budem potom robiť, ale tu na škole sa mi páči. Už som vyšila nejaké pekné obrázky. Chcela by som sa naučiť aj dobre variť.“
Triedna učiteľka Viera Kateržabeková hovorí, že prihlásiť sa na praktickú ženu môžu aj chlapci, pokiaľ by chceli ďalej pokračovať v štúdiu kuchára. Zatiaľ sa však žiaden taký nenašiel.
Aj nákup pred výplatou je veda
Dievčatá sa učia najmä praktické veci.
„Majú varenie, pestovateľstvo a chovateľstvo, starostlivosť o zdravie, šitie a ručné práce. Samozrejme aj matematiku, slovenčinu, etickú a telesnú výchovu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári