Nočné podniky majú byť zatvorené o jednej v noci
Dnešné číslo úradných novín nás informuje o obežníku ministra vnútra Jánosa Sándora, ktorý upravuje otvárací čas verejných podnikov. Podľa rozhodnutia majú byť v celej krajine všetky zábavné podniky, hostince, krčmy a podobné obchody zavreté do jednej hodiny po polnoci. Polícia nebude udeľovať v tomto smere žiadne výnimky ani výnimočné povolenia. Kto tento výnos poruší, dopustí sa priestupku a hrozí mu dvojmesačná väzba a pokuta 200 korún. Tento výnos vstúpi do platnosti 16. marca 1916.
(Felsőmagyarország, 4.3.1916)
Telefón na trase Košice – Budapešť
Túžba košickej verejnosti a predovšetkým sveta obchodníkov, aby boli Košice s Budapešťou prepojené telefónom, sa čo chvíľa stane realitou. Už pred niekoľkými mesiacmi vykonali úradnú obchôdzku v prítomnosti vyslaného zástupcu ministerstva. Odvtedy sme nepočuli o veci takmer nič. Ale to ešte neznamená, že táto otázka drieme, práve naopak, jednania pokračujú v plnom prúde. Dôkazom toho je ministerské nariadenie, ktoré už pred časom došlo rade mesta Košíc a týka sa telefónnych káblov. Nevylučujeme preto, že ešte v prvej polovici letných vakácií budú práce započaté.
(Pannonia, 1. júl 1900)
Posledná rozlúčka s grófom
Včera poobede bol uložený na večný odpočinok posledný právoplatný dedič Slanca a význačný predstaviteľ uhorskej aristokracie, gróf Štefan Forgách. Veľkolepý pohreb bol hoden veľkosti jeho osobnosti. Okrem členov rodiny a dobrých priateľov sprevádzal rakvu zosnulého obrovský dav ctiteľov a mnoho tisíc smútiacich.
Telo zosnulého grófa vystavili na katafalk v rodovom kostole v Slanci. Rakvu obkolesovali a zdobili krásne kvetinové vence. Zasväcovací obrad vykonával za početnej asistencie farár z Ruskova, Jozef Lencz. Na chóre spieval dojímavé smútočné piesne spevácky zbor košických poštárov pod vedením zbormajstra Oldřicha Hemerku. Po ukončení obradov predniesol srdcervúci a veľmi pekný smútočný príhovor hlavný slúžny füzérskeho okresu, Béla Koós. Následne sa smútočný sprievod pohol smerom ku železničnej stanici, odkiaľ telo grófa previezol osobitný vlak do Ruskova. Tu sa o tretej hodine poobede v miestnom patronátnom kostole začal smútočný obrad, ktorý celebroval košický biskup Augustín Fischer-Colbrie. Po skončení príhovoru Ondreja Pukyho, ktorý sa so zosnulým grófom rozlúčil v mene celej župy, umiestnili rakvu zosnulého do rodinnej krypty. Na základe poslednej vôle Štefana Forgácha, budú jeho telesné pozostatky neskôr prevezené k poľovníckemu zámku Kerekhegy a uložené k večnému odpočinku v objatí obľúbeného lesa.
(Felsőmagyarország, 6.3.1916)
Úspech Salamba
Obrovský a pekný úspech mala včera košická premiéra filmu Salambo. Skvelý snímok oživil v mysliach divákov jednu dramatickú epochu dejín Kartága z čias pred narodením Krista. Stredobodom príbehu starého Kartága so svojím mystickým duchovným a ľúbostným životom je dcéra Hamilkara, Salambo, do ktorej sa zaľúbi hrdý otrok Matho. Najväčšie masové scény sú vynikajúco skombinované s najkrajšími plenérmi. Zábery sa podarili veľmi dobre, ba môžeme potvrdiť, že tento snímok už nedokáže štýlovejšie predstaviť Flaubertovo dielo, ktorého rozprávkový príbeh udržiava diváka v neustálom napätí. Salambo je skutočný filmový zázrak. Na plátno kina Korzo sa dostane aj dnes, naposledy.
(Kassai Ujság, 9.3.1916)
Falošné doláre v Košiciach
Pred niekoľkými dňami prevzal košický predajca korenín Ignác Vinter od istej kuchárky bankovku v hodnote 10 dolárov s cieľom jej zamenenia. Ústretový obchodník s veľkou radosťou vyplatil predajcovi sumu 46 korún podľa našej valuty. Keď však včera Ignác Vinter zaniesol 10 dolárovú bankovku do obchodnej banky, aby ju zamenil, ukázalo sa, že je falošná. Obchodník to ihneď oznámil polícii, ktorá vo veci začala vyšetrovanie.
(Pannonia, 7. júl 1900)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári