KOŠICE. Michail Gorbačov ako sovietsky prezident sa v roku 1987 na návšteve Prahy odmietol ospravedlniť za okupáciu Československa.
A v roku 1968 po invázii vojsk bol ako komunistický funkcionár vyslaný Brežnevom k nám, aby „pomohol československým normalizátorom uviesť život do správnych koľají“.
Na tieto kontroverzné fakty upozornil košický historik Gabriel Kladek v TV Markíza pred dnešným zasadnutím mestského zastupiteľstva, ktoré má v programe aj udelenie čestného občianstva Košíc Gorbačovovi.
Ten je považovaný za otca perestrojky a glasnosti, zaslúžil sa o zmiernenie napätia vo svete, skončenie studenej vojny, rozpad sovietskeho bloku a v roku 1990 získal Nobelovu cenu za mier.
Vymyslel to Schuster
Čestné občianstvo preňho navrhol bývalý primátor Košíc a prezident SR Rudolf Schuster, ktorý má tiež komunistickú minulosť. Tento návrh dnes predloží poslancom primátor Richard Raši (Smer).
Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová uviedla, že ide o veľmi vážny akt, o ktorom musí rozhodnúť zastupiteľstvo. Sporné činy Gorbačova nekomentovala, reakciu mesta sľúbila na dnes.
Podľa Kladekovho vyjadrenia pre Markízu, po splnení misie v Československu v roku 1968 kariéra vtedy šedej eminencie Gorbačova vyletela raketovo hore a za okupáciu sa nám ospravedlnil až po páde totality.
„Nik mu však neberie všetko dobré, čo urobil,“ dodal.
V máji príde do Košíc
Gorbačov nedávno oslávil 85. narodeniny, v Moskve mu bol gratulovať aj Schuster a Gorbačova pozval do Košíc. Ten prisľúbil, že ak mu to zdravie dovolí, príde v máji.
Pondelkové rokovanie poslancov Košíc od 8.00 hod. na magistráte je pre občanov verejne prístupné a naživo môžete sledovať aj priamy prenos z neho cez internetovú stránku mesta www.kosice.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári