Navyše na jeho chod pridá okrem súčasných 16 miliónov eur ročne ďalšie peniaze.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára
KOŠICE. Poslanci na pondelkovom mestskom zastupiteľstve schválili prevod celého areálu na Bardejovskej do majetku Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktorý ho mal doteraz v prenájme od mesta ako svojho 100–percentného akcionára.
Podľa znaleckého posudku je jeho hodnota 7 875 550 eur.
Týmto nepeňažným vkladom vzrastie základné imanie DPMK zo súčasných 33 190 na vyše 7,9 milióna eur.

Raši: Dopravný podnik musí existovať
Predkladateľ Richard Raši (Smer) zdôvodnil návrh okrem iného snahou o zachovanie možnosti čerpať eurofondy aj dlhodobou podkapitalizáciou DPMK.
„Základné imanie DPMK bolo iba vyše 33–tisíc eur, pričom napríklad Bratislava ho dopravnému podniku navyšovala na 40 miliónov. Takže u nás nebolo adekvátne veľkosti podniku a rozsahu poskytovaných služieb. Odporúčala to opakovane dozorná rada aj audítor,“ odôvodnil prevod areálu Raši.
Tým najkľúčovejším argumentom je však novela Obchodného zákonníka, účinná od 1. 1. 2016. Tá zaviedla pojem „spoločnosť v kríze“.
Vzťahuje sa na firmu, ktorá je už v úpadku alebo jej úpadok hrozí. V kríze je podľa novely vtedy, keď pomer jej vlastného imania (jeho súčasťou je aj základné imanie) a záväzkov (dlhov) je menší ako 4 ku 100. V tejto situácii sa ocitol aj DPMK.
„Dopravný podnik musí existovať, aj bude existovať, lebo poskytuje službu, ktorá si na seba nedokáže vyrobiť. Mesto musí urobiť všetky kroky na to, aby naďalej fungoval,“ povedal Raši novinárom na brífingu.
Dodal, že vkladom areálu do DPMK sa vytvorila veľká rezerva z hľadiska pomeru vlastného imania a celkových záväzkov aj do budúcich rokov.

Dečo: DPMK volá SOS
Ani tento prevod areálu nemusí ešte znamenať, že problém DPMK sa vyriešil. Je totiž extrémne zadlžený. Podľa zatiaľ poslednej zverejnenej výročnej správy za rok 2014 dosiahla zadlženosť vyše 98 percent.
Poslanci schválili doplňujúci návrh Igora Jutku (Sieť), v ktorom žiadali primátora, aby na najbližšie zastupiteľstvo predložil navýšenie rozpočtu v položke dotácie pre DPMK. Cieľom je, aby došlo ku skutočnému finančnému krytiu objednaných výkonov vo verejnom záujme. Odôvodnil to zlou ekonomickou situáciou DPMK. V súčasnosti je dotácia zhruba 16 miliónov eur ročne.
„Súhlasím s týmto návrhom, teším sa z toho. Aj to tak urobíme,“ povedal Korzáru Raši.
Nezávislý poslanec a člen dozornej rady DPMK Ján Dečo hovoril v rozprave o hroziacich „veľmi zaujímavých a nebezpečných situáciách vo vzťahu k rozpočtu, doprave a službám pre odbčanov“.
Pre Korzár to rozvinul úplne jednoznačne.
„DPMK volá SOS. Keď nedostane viac peňazí, zbankrotuje.“

FAKTY
Čo je úpadok
Podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii je firma v úpadku, ak je platobne neschopná alebo v predlžení.
Predlženie nastane, keď hodnota jej záväzkov (dlhov) presahuje hodnotu jej majetku (má záporné vlastné imanie).
Vtedy je už štatutárny orgán povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
Podľa Obchodného zákonníka hrozí spoločnosti úpadok, ak je v roku 2016 pomer jej vlastného imania a záväzkov menší ako 4 ku 100, čo bol pred prevodom takmer 8–miliónového areálu na Bardejovskej do jeho majetku aj prípad DPMK.
Na rok 2017 už stanovuje Obchodný zákonník prísnejší pomer 6 ku 100 a od roku 2018 dokonca 8 ku 100.
bri
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári