V deklarácii napríklad vyzývajú poslancov a vládu, aby zamedzili narastanie pravicového extrémizmu a xenofóbie, začali reálne riešiť nezamestnanosť, nízke mzdy a sociálne problémy občanov a zamerali sa na rozvoj regiónov.
KOŠICE. Deklaráciu určenú novozvoleným poslancom parlamentu a budúcej vláde prijali v pondelok v Košiciach približne 150 účastníci antifašistického zhromaždenia.
Medzi účastníkmi zhromaždenia nechýbali ani známi košickí aktivisti Ladislav Rovinský, Peter Kalmus či Michal Kravčík.
Výzva vláde a parlamentu
V deklarácii napríklad vyzývajú poslancov a vládu, aby zamedzili narastanie pravicového extrémizmu, začali reálne riešiť nezamestnanosť, nízke mzdy a sociálne problémy občanov a zamerali sa na rozvoj regiónov.
Súčasne žiadajú zabezpečiť reálnu rovnosť pred zákonom a vymožiteľnosť práva. Vyzývajú k budovaniu tolerantného, solidárneho a slobodného, sociálne spravodlivého a ekonomicky prosperujúceho štátu.
Žiadajú zmenu volebného zákona a zriadenie viacerých volebných obvodov, ako aj posilnenie regiónov.
Upozorňujú, že ak nová vláda nepochopí a neprevezme deklaráciu aj do svojho programu, bude niesť zodpovednosť za ešte väčší vzostup agresivity a xenofóbie v občianskej spoločnosti.
Potom prítomní ľudia začali podpisovať deklaráciu.
Pochod mestom
Zhromaždenie sa začalo pri pamätníku neznámeho vojaka na košickom Námestí osloboditeľov, kde sa zišlo okolo sto protestujúcich.
Jeden z rečníkov uviedol, že sa koná v deň, keď pred 77 rokmi vznikol klérofašistický slovenský štát.
Vyzval účastníkov, aby zabránili opakovaniu sa histórie a nedovolili pošliapať demokraciu a jej princípy, slobody a ľudské práva, za ktoré mnohí položili aj svoje životy.
Účastníci potom za zvuku bubnov a skandovaním rôznych hesiel, ako napríklad Smrť fašizmu, prešli cez hlavnú ulicu k židovskej synagóge na Puškinovej ulici, kde sa pripojili k druhému zhromaždeniu a zapálením sviečok si uctili pamiatku obetí holokaustu.
Odtiaľ sa všetci pobrali k pamätnej tabuli generála Rudolfa Viesta na Námestí Maratónu mieru, ktorý za prvej ČSR pôsobil v Košiciach a neskôr ho fašistický režim popravil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári