KOŠICE. Svetová sopranistka Ľubica Vargicová bude po prvý raz koncertovať v Košiciach na 61. ročníku Košickej hudobnej jari (KHJ), ktorú otvoria v Dome umenia slávnostným symfonickým koncertom 30. apríla a potrvá do 12. mája.
Ako na pondelkovej tlačovej besede informoval riaditeľ Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) Július Klein, aj tento rok ponúkne originálne projekty, zaujímavé osobnosti a neopakovateľné zážitky.
Do Košíc zavítajú okrem Ľubice Vargicovej aj ďalší renomovaní umelci - svetoznáma violončelistka Michaela Fukačová, špičkoví dirigenti Leoš Svárovský a Ondrej Lenárd, pozvanie prijal aj český súbor starej hudby Musica Florea a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala.
„Pozoruhodná je aj programová rôznorodosť festivalu a hudba zaznie vo svojich najrozmanitejších podobách - opera, barok v štýlovej interpretácii, jazz, prepojenie dramatického umenia a hudby, vokálno-symfonické dielo,“ hovorí dramaturgička ŠfK Mária Kornucíková.
Na otváracom koncerte pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta ŠfK Leoša Svárovského zaznejú v interpretácii Ľubice Vargicovej operné árie.
Druhý symfonický koncert je po štrnástich rokoch návratom dirigenta Ondreja Lenárda do Košíc. Beethoven a Čajkovskij pod jeho taktovkou 28. apríla ponúknu program, v ktorom príležitosť dostane aj vynikajúci český huslista Jan Mráček, už dnes patriaci k najväčším a najsľubnejším husľovým talentom mladej generácie.
Pod taktovkou talentovaného bulharského dirigenta Konstantina Dobroykova na koncerte 5. mája vystúpi Michaela Fukačová, patriaca k svetovej interpretačnej elite. V jej podaní na festivale zaznie neskororomantický koncert pre violončelo a orchester od Edwarda Elgara.
Záver 61. ročníka Košickej hudobnej jari 12. mája bude opäť patriť veľkolepému dielu, Stabat Mater operného velikána Gioacchina Rossiniho. Maďarský zbor Kardinála Mindszentyho z Miškolca, štyria sólisti a orchester ŠfK pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera slávnostne ukončia košický medzinárodný hudobný festival.
Stabat Mater na hudobnej jari zaznie vo výnimočnom medzinárodnom slovensko-česko-poľsko-maďarskom obsadení.
Komorné koncerty aj literárno-hudobný večer
Okrem symfonických koncertov už tradične sú súčasťou KHJ komorné koncerty a literárno-hudobný večer.
ŠfK k spolupráci prizvala viacerých vynikajúcich slovenských umelcov.
K nim patrí sláčikové kvarteto LenART Quartet, ktorého hráči sú zároveň členmi orchestra ŠfK. V ich interpretácii zaznie 25. apríla v priestoroch Východoslovenskej galérie hudba Antonína Dvořáka, Josepha Haydna, či domáceho skladateľa Adriána Harvana.
V podaní súboru starej hudby Musica Florea sa účastníci započúvajú 26. apríla do kompozícii Antonia Vivaldiho.
„Festivalovým literárno-hudobným večerom si 3. mája v Dome umenia pripomenieme 400. výročie úmrtia svetového literárneho velikána Williama Shakespeara, ktorého život a dielo pútavým spôsobom priblížia herci Alexander Bárta, Peter Cibula, Dominika Kavaschová, Ľubo Juhás a lutnista Miloslav Študent,“ informovala Kornucíková.
V historických priestoroch Východoslovenskej galérie zaznie aj druhý komorný koncert tohtoročnej hudobnej jari.
Klavírne duo v Košiciach dobre známych umelcov Stanislava Zamborského a Dany Šašinovej ponúkne 9. mája program zostavený z neobvyklej štvorručnej klavírnej literatúry.
Posledný z komorných koncertov 10. mája bude patriť špičkovému slovenskému ansámblu – Slovenskému komornému orchestru Bohdana Warchala. Dramaturgia ich koncertu ponúkne diela Mozarta, Dvořáka, Suka i Romana Bergera.
Aj tento rok súčasťou KHJ sú sprievodné podujatia, výstava obrazov akademického maliara Miroslava Radeva (21. 4. – 12. 5.) a operné premiéry košického štátneho divadla 13. mája, ktoré uvedie jednoaktovky Mozart - Salieri a Bohumilý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári