Aj o tomto probléme pojednáva Koncepcia rozvoja sociálnych služieb v Košickom kraji na roky 2016 – 2020, ktorú jednomyseľne a bez rozpravy schválilo krajské zastupiteľstvo.
KOŠICE. Aktualizovaná koncepcia nadväzuje na svoju „staršiu“ sestru z roku 2007.
KSK sa v nej pochválil, že až 90 % žiadostí občanov o sociálnu službu bolo kladne vybavených v lehote do 60 dní, čo je akousi pozitívnou hranicou na Slovensku.
KSK patrí v tejto štatistike k špičke v porovnaní s ostatnými krajmi.
Vedúca odboru zdravotníctva a sociálnych služieb Zuzana Jusková verí, že si podobné čísla udržia čo najdlhšie, hoci v roku 2030 má byť namiesto súčasných 12 až 19 percent obyvateľov kraja starších ako 65 rokov.
Na sociálne služby takmer 16 percent výdavkov
KSK dáva tento rok na sociálne služby a ich zabezpečenie najmä pre seniorov a ľudí so zdravotným znevýhodnením 25,3 milióna €, čo je 15,73 % percenta zo všetkých bežných výdavkov.
Problémy spôsobuje nízka kúpyschopnosť obyvateľstva v regióne aj vo vzťahu k sociálnym službám, pretrvávajúca závislosť na štáte v tejto oblasti a neochota rodinných príslušníkov postarať sa o deti či rodičov v domácom prostredí.
Celkovo je tu nerovnomerné rozloženie sociálnych služieb podľa potrieb obyvateľov kraja.
V posledných rokoch je však badateľný trend nárastu kapacity aj počtu poskytovateľov, čo je reakcia na zvýšený dopyt po vybraných sociálnych službách.
V Košiciach je málo kapacít
V Košiciach by sa ešte zišlo špecializované zariadenie poskytujúce sociálne služby s pobytovou formou zhruba pre 40 ľudí, ktoré by malo prakticky okamžite „vypredané“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári