KOŠICE. Vo Verejnej knižnici J. Bocatia na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach otvoria vo štvrtok 7. apríla výstavu Druhý život knihy.
Podieľajú sa na nej študenti Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Košice z odboru propagačná grafika, konzervátorstvo a reštaurátorstvo a dizajn - grafický a priestorový dizajn.
Vernisáž Druhý život kníh sa uskutoční o 16:30.
Výstava potrvá do 2. mája.
„Žiaci mali možnosť spoznať život knihy, ktorý by v kníhkupectve nikdy neobjavili. Na výstave divák uvidí jej rôznorodé životy,“ tvrdí Milan Špak z organizačného tímu výstavy.
Na ŠUV sa študenti zaoberajú knihami z rôznych uhlov pohľadu. Na odbore propagačná grafika sa študenti zvlášť venujú knihe ako umeleckému dielu.
Výroba knihy je majstrovstvo
Výtvarníčka a pedagogička Zdenka Blonska považuje výrobu knihy za hotové majstrovstvo.
„Vo všeobecnosti kniha, jej teória, druhy väzieb, ilustrácia a celá jej príprava má také čaro, ktoré dokáže okúzliť každého tvorivého výtvarníka, ak dostane iskru poznania. Otvoria sa mu neobjavené možnosti a dostane príležitosť skúsiť si vyrobiť čo len jednu knižku,“ hovorí Blonska, podľa ktorej výtvarník vidí knihu ako ľudské telo, teda objekt zložený z mnohých častí do jedného dokonalého celku.
Ľudia väčšinou vnímajú knihu ako zdroj textu. Kniha je však aj obrázok, ilustrácia, fotografia, druhy písiem, razidlá, predsádky a rôzne druhy tvarov a materiálov.
Na výstave budú prezentované práce nielen súčasných študentov ŠÚV, ale aj absolventov.
Každá kniha je skvost
„Každá kniha je skvost, aj so svojimi nedostatkami. Sú to hry i nápady vyrobené s láskou. Sú jedinečné už len preto, že je z každej iba jeden kus. Všetky sú originál,“ zdôrazňuje Blonska.
Milovníci histórie budú môcť na výstave vidieť knihy viazané tradičnou technikou a kópie iluminovaných rukopisov na ručne vyrobenom papieri, ktoré pripravili študenti odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo.
Mladí dizajnéri sa zapájajú do výstavy v podobe inštalácie, pri ktorej využili staré vyradené knihy.
Objekty sú umiestnené v novom vstupnom priestore Centrálnej požičovne knižnice Jána Bocatia.
„Pri vstupných dverách modely vypĺňajú voľný priestor. Skladaním jednotlivých strán kníh žiaci vytvorili vzdušné predmety, ktoré pôsobia, ako keby sa vznášali. Vďaka veľkým presvetleným oknám je možné vidieť objekty aj z ulice a tak okoloidúcich lákajú vojsť dnu,“ hovorí vedúci odboru dizajn - grafický a priestorový dizajn Martin Jankura.
Vo vstupnom priestore sa nachádza kreslo, ktoré je vytvorené jednoduchým ukladaním kníh na seba.
Nad hlavami návštevníkov sa vznáša aj pestrofarebná vlna vytvorená zavesením rôznych kníh nad svetlíkom vstupného priestoru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári