KOŠICE. Približne 50 učiteľov sa v utorok podvečer zišlo na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne v Košiciach na protestnom zhromaždení.
Na pódiu dominovali heslá: Je päť minút po, poďme konečne riešiť školstvo, Sto dní nebudeme čakať, Teraz máme šancu niečo zmeniť – urobme niečo pre školstvo.
Zhromaždenie otvorili rytmickým bubnovaním.
Učitelia očakávajú, že nový minister školstva Peter Plavčan splní ich požiadavky, ak nie, hrozia ostrým štrajkom.
Ako novinárov informoval Viktor Pončák z Iniciatívy košických učiteľov, protestná bubnovačka má ministrovi pripomenúť, že učitelia sú stále v štrajkovej pohotovosti.
Budú sledovať kroky rezortu aj na webe
Učitelia spúšťajú internetovú stránku www.densto.isu.sk, kde budú sledovať kroky ministerstva k splneniu ich troch požiadaviek.
„Keď sme očistení od obvinení zo spolitizovania a zlého načasovania štrajku, máme možnosť ukázať novej vláde, že sme tu a nenecháme sa už zmanipulovať. Už sa skutočne nie je na čo vyhovárať. Tento štrajk je možno životná šanca nielen pre školstvo, ale pre celú krajinu, a my túto šancu z rúk nepustíme,“ povedal Pončák.
Sto dní im nedali
Učitelia na protestnom mítingu uviedli, že minister nemá sto dní na zmeny v školstve a vyzývajú ho, aby ich urobil hneď teraz. Odkazujú mu, že má presne dvadsaťšesť dní, aby prijal správne rozhodnutia.
„Ak to nezmeníte vy, zmeníme to my a rodičia žiakov,“ odznelo na protestnom zhromaždení.
Ministerstvo školstva v týchto dňoch zostavuje programové vyhlásenie vlády za oblasť školstva, pričom na vyhlásení pre regionálne školstvo pracuje spoločne so zástupcami Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a Slovenskej komory učiteľov, ako aj so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov.
Ministerstvo má finálnu verziu predložiť premiérovi Robertovi Ficovi v stredu 6. apríla.
Fakty
Protesty učiteľov
Viacerí učitelia všetkých stupňov sú v súčasnosti v štrajkovej pohotovosti, do ktorej prešli od pondelka 7. marca. Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára.
Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadali, aby zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur.
Od 1. januára 2017 následne žiadali ďalšie zvýšenie o 90 eur.
Ďalšou požiadavkou bolo zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Poslednou požiadavkou bolo, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov.
Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak vtedy štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári