KOŠICE. Počasie síce doteraz hasičom prialo a požiarov tráv a porastov nepribúdalo toľko ako vlani.
„Vypaľovanie a následné požiare trávy a porastov bývajú najčastejším dôvodom výjazdov k požiarom. V roku 2015 sme za celý rok likvidovali 253 takýchto požiarov v Košiciach a na okolí (rok 2014 – 181 prípadov). Ak porovnáme prvé tri mesiace, tak vlani sme mali 99 požiarov tráv, tento rok 31. Ide o výrazný úbytok, ale je to pre nás časovaná bomba,“ vysvetľuje zisťovateľ príčin požiarov Viktor König.
Hasiči sa zatiaľ spoliehali na počasie a pomerne vlhkú pôdu. No len počas nedele zaznamenali sedem požiarov tráv (Exnárova, Moldava, Čakanovce, Na Sihoti, Nižný Klátov, Nižný Medzev), čo indikuje, že sa sezóna tohto neduhu rozbieha.
Ak je sucho, horí tráva
„Víkend bol teplejší a hneď sa to prejavilo na výjazdoch. Prekvapujúce je, že oblasti, kde často tráva horela (Medzev, Jasov, Kokšov– Bakša, Čaňa) sú momentálne, čo sa týka týchto požiarov, pokojné. Dá sa však očakávať, že sa situácia zhorší.“
Hasiči sú preto v pohotovosti, tvrdia, že podľa ich skúseností sa na najhoršie musia ešte pripraviť.
„V prípade, že sa nám zopakujú dni, kedy bude veľa takýchto požiarov, ihneď začneme s kontrolami záhradkárskych osád a území, kde najčastejšie horí. Varujeme ľudí, pália suchú trávu, pričom si neuvedomujú, že ohrozujú životné prostredie aj seba. Stačí málo, zafúka a oheň sa šíri. Často sa stretávame, že si záhradkár vypaľuje trávu pri oplotení, kde sa mu zle kosí. Je to veľmi nebezpečné.“
Hrozia pokuty
Vypaľovanie trávy je protizákonné. Vypaľovať porasty nesmie podľa zákona o ochrane pred požiarmi nikto. Firmy síce môžu spaľovať odpad, ale len v prípade, že im to povolia hasiči. Tento zákon však záhradkárom spaľovanie odpadu priamo nezakazuje. Na druhej strane platí nariadenie mesta, ktoré spaľovanie zakazuje a polícia môže ľudí, ktorí spaľujú, pokutovať.
Aký je rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním? Vypaľuje sa porast na koreni, teda tráva na lúke. Naopak, spaľuje sa materiál, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku. Vinníkovi hrozí za vypaľovanie na mieste pokuta do 100 eur, v správnom konaní do 331 eur. Právnickej osobe je možné dať v správnom konaní sankciu do 16 596 eur.
Podľa VZN mesta sa netriedené spáliteľné zložky zneškodňujú v spaľovni. Ide o odpad zo záhradiek, ktorý by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v záhradkárskych lokalitách, či odviezť do spaľovne. V praxi to znamená, že si môžeme na ohnisku v záhrade opiecť klobásu, ale nemôžeme cielene spaľovať konáre alebo trávu. Mestská polícia môže dať v takomto prípade pokutu do výšky 33 eur.
Tráva a porast najčastejšie horia na Luniku IX a v okolí Bankova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári